Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Letní toulání po hradech českých XI.Úvodník: Je veliký, zachovalý a v každém jeho koutě číhá záhada nebo střípek magie. O kom či čem je řeč? Slovácký hrad Buchlov se každému, kdo vyšplhá až k jeho druhé bráně, dokáže řádně odměnit. Skvělá expozice, krásná stavba, okolí plné relaxu. Už jste tu byli?

Článek:

Počátky slovutného hradu spadají do první poloviny 13. století. Stavitelé se dlouho rozhodují, na kterém ze třech okolních kopců hrad vybudovat. Jeden se jmenuje Buchlov, druhý Modla a třetí Holý. Největší oblibě se těší zprvu Modla, a to již v době laténské. Později právě na ní stojí dodnes zachovalá kaple svaté Kateřiny (vybudována ve 13. století). Zřejmě jako evangelizační přídomek dávného kultu. Pod sebou skrývá popelnicová pole. Ani kopec Holý nebyl v historii holým neustále. V době halštatské se to tu našimi předky jen hemží.

Samotný hrad Buchlova měl za úkol hlídat východní hranici českého království. Uherským vojskům nebylo radno věřiti. Mnohý historik ale proti tomuto účelu kyne ukazováčkem ze strany na stranu. Proč stojí hrad právě tady prý není příliš jasné. Z dob hradních počátků totiž chybí všechny zásadní písemné zprávy. Víme ale, že nynější nejstarší hradní kus představuje  část románského oblouku, který mohl vést do tehdejšího kostela. Ovšem, držet se židle: nalezen je v kuchyni. Toliko k velkým přestavbám hradů. 

Dnes si během návštěvy můžete vybrat hned ze tří prohlídkových okruhů. Dva první vás zavedou po stopách magie, třetí jen na věž. Za vidění stojí všecno. Dochovaná černá kuchyně s vybavením, rodinné muzeum Berchtoldů plné přírodovědeckých podivuhodností i rozsáhlé kousky dovezené až z Egypta. Před obrazy si vyslechnete příběhy zdejšího panstva i tajemstvím zahalené zkazky zednářů. Buchlov si zakládá na záhadách a magie se rozhodně neštítí. Však tu o ní má celou výstavu. 
 

Foto: autorka


22.09.2020 - Michaela Wilhelmová