Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SLUNCE VE SKLE - zazáří v Plzni-ČernicíchÚvodník: Již staří Čechové při svých rokováních ve stínu lípy korbelíky pozvedávali a z nich pěnivého moku hojně upíjeli - mohl by napsat klasik. Pivo je prostě český lidový nápoj, a na tomto faktu nic nezmění ani zarytí abstinenti.

Článek: České pivo je pojem v celém světě. Jak naše tradiční značky tak pivovary, které je vyrábějí, jsou známy od Spojených států přes Japonsko až třeba k jižní Africe. Potěšitelné je, že kromě tradičních značek a staletí pamatujících pivovarů nastává v současné době boom malých pivovarů. Nejprve to byly kláštery a zámky, kde se dařilo místním sládkům. Dnes snad v každém větším městě najdete soukromý pivovar (lépe řečeno pivovárek nebo minipivovar), jehož produkci vypijí místní štamgasti a jen pár těchto malých výroben si dovolí exportovat do jiných měst.

Pro labužníky a znalce se tu nabízí nekonečné možnosti srovnávání. Malé pivovary nevyrábí stardartní mok, ale rády experimentují. Tak se můžete setkat s různými speciály, pšeničnými, či svrchně kvašenými pivy až třeba k pivu borůvkovému, často vyrobenými jednorázově k nějaké příležitosti či jubileu. Bylo by asi obtížné všechny tyto pivovary hledat a obcházet. Přesto je tu příležitost pro každého, kdo by rád ochutnal něco netradičního a zajímavého.

Již potřetí pořádá PURKMISTR - pivovarský dvůr v Plzni - Černicích FESTIVAL MINIPIVOVARŮ. O loňském ročníku jsme vás informovali v článku Pozvánka na víkend: Slunce ve skle. S ročním odstupem dodejme, že na podařené akci se tehdy sešlo 28 pivovarů a nabídka činila 83 druhů točených piv. Letos slibují pořadatelé toto číslo značně překročit. Přihlášeno je totiž cca 42 minipivovarů, které hodlají nabídnout návštěvníkům cca 120 druhů piv a v nabídce bude i několik desítek druhů piv lahvových. Je jasné, že při nejlepší vůli není v silách jednoho člověka ochutnat vše a musí vybírat. Nelze ani všechny vyjmenovat - tak jen připomeňme, že zde budou nejen pivovary z Plzně a nejbližšího okolí ale i z přilehlých krajů, východních, severních Čech, Moravy a Vysočiny. Nejvzdálenějšími účastníky budou minipivovar Biovar Ostrava a minipivovar Bravúr z Loučné nad Desnou. Oživením jistě budou ochutnávky piv z bavorského příhraničí, nebo piv irských nebo dánských. Malou ukázku značek účastníků najdete na konci článku. Sám PURKMISTR připravil vedle svých tradičních značek speciální medové pivo skvělé chuti (jak z vlastní zkušenosti může doložit autor článku).

Vedle piva jsou připraveny soutěže o ceny a také hudební produkce, o níž se postará Purkmistr band Milana Benedikta Karpíška. A pozor - nejen ochutnávky si můžete dopřát. Festival s názvem SLUNCE VE SKLE je také příležitostí pro sběratele - korbely, sklenice, pivní etikety, nálepky, tácky - to vše je zde možné sehnat. Přítomen bude i brusič skla, který bude na počkání schopen do zakoupených sklenic vybrousit požadované motivy.

Že chybí to podstatné - kdy? V sobotu 18. září 2010 v Pivovarském dvoře v Plzni - Černicích od 13 hodin. Všichni jste vítáni. Vstup i účast na akci je i letos zdarma. Více na www.slunceveskle.cz.

Zdroj obrázků: www.purkmistr.cz16.09.2010 - Stanislav Polauf