Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Víme, kolik utrácíte za knížky. Beletrie vám rozpočet nepoloží...Úvodník: Při koupi knih se Češi rozhodují kromě anotací, ceny, jména autora, různých akčních nabídek a slev především podle obalu a hlavně na doporučení. Obvykle se však rozhodují podle více faktorů a jedním z těch velmi významných je cena. Kolik jsou ochotni čeští "knihomolové" schopni či ochotni dát za beletrii nebo pěknou encyklopedii?

Článek:
V Praze zákazníci utratí za knihy v průměru 300 až 400 korun, mimo Prahu je to v průměru o sto korun méně. Z pohledu kupujících představuje psychologickou hranici ceny, která o koupi také rozhoduje, u beletrie 200 korun za knihu, u bestsellerů a velkých výpravných titulů500 korun.

„Neznamená to samozřejmě, že pokud je kniha kvalitní jak autorem, tak zpracováním i vazbou, neutratí za ni čtenář třeba i více než 500 korun. Jde v podstatě o tu rozhodovací hranici, kdy si zákazník řekne, že toto je přijatelná cena, a pokud je cena vyšší, zdá se mu již kniha drahá. Velmi také záleží na žánru a na tom, pro koho je kniha určena. Například dětských knih se nejvíce prodá v cenové hladině 150 až 199 korun,“ řekl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Milovníci knih jsou ochotni při nákupu svých oblíbených knih utratit i větší sumy. To, že se v dnešní době prodávají stále dražší knihy, souvisí i se zvyšováním životní úrovně v Česku. Dnes je již samozřejmě také možné dostat knihy vázané, nebo pouze v brožovaném vydání. Mnoho nakladatelství tak dává na výběr v ceně, která je u kvalitních vázaných knih vyšší. Podle zkušeností nakladatelství ale lidé stále raději sáhnou po vázané knize a trochu si tak připlatí.

„Za beletrii pro dospělé zaplatí zákazníci v průměru tři sta korun. Psychologickou hranici pak tyto knihy mají 199, 249 a 299 podle rozsahu, vazby a významu autora. Obecně lze říct, že nominální hodnota každé bankovky tvoří nějakou psychologickou hranici, a to u knih od 50 korun až po tisíc korun,“ uvedl Nýč. „Záleží to samozřejmě na žánru, na autorovi, na typu a věku čtenáře a mnohém dalším. Je jasné, že za křížovky nebo malou kuchařku je třeba pět set korun opravdu moc. Ovšem podle zkušeností zákazníci většinou odcházejí s dvěma a více knihami.“

Jinak jsou na tom s psychologickou cenovou hranicí encyklopedie, různá obsáhlá historická díla či díla o umění – mají ji daleko vyšší. U luxusních encyklopedií a odborných výtisků se hranice ceny pohybuje až u 1500 korun. „Vlivem internetu je sice o encyklopedie menší zájem, nicméně luxusní kousky zůstávají stále určitou prestižní záležitostí, a zákazníci jsou tak ochotni akceptovat i vyšší cenu. Knihy s určitým sběratelským nádechem se pak prodávají i v hodnotách kolem čtyř tisíc korun. Jde ale o velmi omezenou cílovou skupinu. V určitých případech knihy nemůže nahradit internet ani počítač, po kvalitně zpracovaných encyklopediích a lexikonech bude poptávka stále,“ dodal Nýč.

Evergreenem v prodeji jsou pak stále oblíbené kuchařky, které se vzhledem k vysoké poptávce stále více zdokonalují. Hranice pro koupi u takovýchto oblíbených zajímavých titulů se pohybuje podle nakladatelství Fragment okolo 300 korun za knihu. „U tohoto typu literatury ale hraje velkou roli reklama, případně popularita autora. Ovšem i tak stále platí, že čím lepší zpracování, tím je zákazník ochoten zaplatit více. Čeští čtenáři si na kvalitu potrpí,“ uzavřel Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Zdroj: Vydavatelství Fragment www.fragment.cz
Ikonka: www.abc.net.au


30.09.2010 - redakce