Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pavel Kovář - Život v sedleÚvodník: Dostihový sport je jedinečný, okouzlující a uchvacující. Na druhou stranu ale také nemilosrdný, tvrdý a nelítostný. Jak se s těmito faktory vypořádal nejznámější dostihový jezdec a v současné době i trenér Josef Váňa, vám prozradí právě jeho autobiografická kniha.

Článek: Autobiografie je Josefem Váňou autorizována, sepsal Pavel Kovář. To je nutné říct hned v začátku. Ono trénovat a jezdit laureáty soutěží a k tomu psát jde stěží.

Že začínat se dá všelijak, dokáže již na začátku knihy, kde popisuje svoje jízdy na prasatech a krávách. Příběhy věčného kluka, tak to jde ve stručnosti vylíčit. Těžkosti se školou, dospívání. Kdo by si myslel,že se pan Váňa ihned vrhl ke koním a celý život nedělal nic jiného bude překvapen. Ale kdo z nás má v dětství již jasno?

Kniha proplouvá jeho životem s lehkostí a vtipem. Zachycuje jak starosti tak radosti "běžného" života. Popisuje četná zranění a pády, ale samozřejmě i výhry a oslavy. Co se týká obojího, myslím, že v dostihovém sportu není fundovanějšího vypravěče.

Co z celé knihy přímo vyčnívá, je neutuchající láska ke zvířatům. Jak pana Váňi tak i paní Váňové. Snaha pomoci každému koníkovi a víra v uzdravení i koně odepsaného již jiným majitelem. Vyčnívá, ale nepřekvapuje. Našeho legendárního žokeje to   vykresluje možná víc, než si on sám chce vůbec připustit a o jeho životu říká vše.

Velmi oceňuji četné fotografie jež doplňují knihu, pomohou představit si prostředí stájí, domova, tváří a tak lépe pochopit popisy prostředí.

Číst život v sedle byl pro mě velmi příjemný zážitek nejen díky hlavní postavě ale hlavně díky dokonalému zpracování. Měla jsme jedinečnou možnost prožít kus života s mým oblíbencem.

Proto doufám, že zaujme i další příznivce nejen pana Váni ale dostihového sportu obecně.

Pavel Kovář - Život v sedle
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
Obálka:
www.knihy.abz.cz05.10.2010 - Monika Dobešová