Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Oko nad Prahou vítězí ve VaršavěÚvodník: V sekci soutěžních dokumentárních filmů vyhrál snímek režisérky Olgy &Spátové. Cenu si v neděli večer na slavnostním vyhlášení převzala režisérka i s producentkou Eliškou Kaplický. 26.ročník Varšavského filmového festivalu se loni zařadil do skupiny prestižních filmových přehlídek. Cena za nejlepší dokumentární film je spojená i s oceněním 3,000 euro.

Článek: „Vážím si toho, že náš film Oko nad Prahou byl oceněný a pochopený v Polsku, v zemi našich sousedů. Když jsem s diváky diskutovala o filmu po projekcích, cítila jsem velké porozumění filmařské, lidské i politické. Možná také proto, že oba naše země žily 40 let v podobném režimu. Budou to brzo dva roky, kdy tu Jan Kaplický s námi není. Vzpomínala jsem na něj, jak by se z diváckého přijetí a z ocenění mezinárodní poroty radoval,” řekla Olga &Spátová.

Dokumentární film Oko nad Prahou o projektu Národní knihovny, který navrhl architekt Jan Kaplický (1937 - 2009) a který vstoupil do povědomí pod přízviskem "Chobotnice", líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let v České republice. Film byl letos vybrán v České republice na festivaly do Karlových Varů, Eko festival a Jihlavský dokumentární festival. V zahraničí film českou republiku representuje také na festivalech zaměřené na architekturu a design v Londýně, New Yorku , Soulu a Taiwanu. Generálním konzulem Danielem Kumenrmannem bude 3.11. v Los Angeles pokřtěno nové DVD filmu, které tímto vstoupí do prodeje v Čechách. DVD bude obsahovat 94 min. unikátních bonusů včetně filmového portrétu Jana Kaplického "Profil".

„Myslím, že situace českého dokumentárního filmu se obecně zlepšuje. Tím mám na mysli, jak je přijímán diváky a kritikou nejen u nás, ale i v zahraničí. Dobře to ilustruje naše festivalová podpora East Silver Karavana - české dokumenty zařazené do výběru se poměrně často dostávají do programů mezinárodních festivalů. Je to zároveň i signál, že u nás vznikají kvalitní filmy s tématem a zpracováním snadno poměřitelné se světovou produkcí, jako je třeba právě Oko nad Prahou,“ dodal Zdeněk Blaha, East Silver.

Více na http://www.wff.pl/ a www.okonadprahou.cz
Text i foto PR agentura 2 mediavýše jmenované vítězky


27.10.2010 - redakce