Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Národní divadlo světí jaro v listopaduÚvodník: Balet Národního divadla připravil jako první premiéru sezony 2010/2011 kolekci choreografií Petra Zusky pod názvem Svěcení jara. Představení zahájí proud klasického a neoklasického pohybového stylu, který dá vyniknout krásným tónům Mahlerovy 1. symfonie.

Článek:

Druhou část večera zaplní „hvězdné“ duety, které proslavily přední sólisty baletu ND na mnoha mezinárodních galapředstaveních. Vyvrcholení večera přinese strhující dynamika a magický obsah Stravinského Svěcení jara.


Umělecký šéf baletu Petr Zuska o připravované premiéře říká: „Musím přiznat, že tato premiéra vzniká jako zástupná. V polovině února letošního roku, kdy už byl náš rozpočet na rok 2010 dávno odsouhlasený, byl náhle radikálně snížený o několik milionů korun. Původně jsme počítali s večerem amerických legendárních choreografů - George Balanchina, Williama Forsytha a Jerome Robbinse. Vše bylo domluvené, ale naštěstí nikoli nasmlouvané. Jedinou možností, jak narychlo situaci vyřešit, abychom premiéru zachovali, bylo vytvořit něco jiného z vlastních zdrojů. Musel jsem se rozhodnout do dvou dnů. Vzhledem k tomu, že pár dnů předtím jsem měl premiéru Svěcení jara v Austrálii, ve West Australian Ballet v Perthu, která dopadla velmi dobře, vzal jsem to jako inspiraci. A právě tato choreografie se stala titulní pro celý komponovaný večer. Dva měsíce poté jsme jeli reprezentovat českou kulturu na EXPO v &Sanghaji, kde jsme uzavírali Český den a já pro tu příležitost vytvořil novou choreografii na 1. symfonii D-dur Gustava Mahlera. Ani jeden z uvedených kusů české publikum nemělo možnost vidět, a tak se staly obě choreografie rámem pro komponovaný večer a byly doplněny třemi krátkými duety, které jsem v posledních letech vytvořil pro přední sólisty našeho baletu pro různá galapředstavení. Všechny choreografie jsou z mé dílny, a vzhledem k tomu, že vznikly v různé době a pro různé příležitosti, dávají dohromady docela zajímavý obraz a jsou pro naše tanečníky inspirativní. Navíc se mi tak podařilo ušetřit ještě o milion navíc, než jsem musel.“


Premiéra komponovaného večera Svěcení jara se odehraje 11. a 12. listopadu 2010 na scéně Národního divadla.

SVĚCENÍ JARA / LE SACRE DU PRINTEMPS


1. symfonie D-dur
Choreografie a scéna: Petr Zuska
Hudba: Gustav Mahler
Kostýmy: Roman &Solc

Déj? vu
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Fryderyk Chopin, Nicolo Paganini, Nino Rotta

Lyrická
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: rusínské a slovenské lidové balady

Empty Title
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Tango, Elvis Costello, Brodsky Kvartet

Svěcení jara
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Igor Stravinskij
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Lucie Loosová

Zdroj: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová / 2media.cz10.11.2010 - redakce