Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pište správně českyÚvodník: Český jazyk je záludný. Ne náhodou se řadí mezi nejtěžší jazyky světa. Správně používat diakritiku, interpunkci a shodu podmětu s přísudkem jsme se sice učili už na základní škole, přesto ale převážné většině dospělých stále dělá český pravopis nemalé potíže. Publikace bratrů Behúnových zábavnou formou pomáhá objasnit chyby, kterých se často při psaní textů dopouštíme.

Článek: Ke gramaticky správnému písemnému projevu standardně používáme známé odborné publikace, jako je například Příruční mluvnice češtiny, Stručná mluvnice česká či Pravidla českého pravopisu. Myslím, že by seznam odborné literatury mohl být nově doplněn právě i o tuto zajímavou a dobře čtivou knihu od „šílených korektorů“.

Na samém začátku této knihy autoři uvádějí: „Nečekejte od nás žádné velké teoretické rozbory, byť se jim úplně nevyhneme. Nečekejte ani pokaždé jednoznačný verdikt – na to je čeština příliš komplikovaná a její vývoj příliš dynamický. Co ale čekat můžete, je knížka, která vám pomůže psát správněji, čtivěji a srozumitelněji.“

A měli pravdu. Kniha je přehledně rozdělená do jednadvaceti kapitol, z nichž se každá věnuje určitým problémům. Nepopisují zdlouhavé definice a teorie, používají termíny pouze nezbytně nutné. Díky tomu se vyvarovali nudným a těžko pochopitelným pasážím, které nezřídka nalezneme v odborných encyklopediích. Autorům se podařilo trefně a výstižně popsat „jádro pudla“ za pomoci pouhých několika málo příkladů. Gramatické jevy analyzují zábavnou, humornou formou, proto se od knihy, která by se mohla svým zaměřením řadit mezi učebnice, nebudete moct odtrhnout.

Kniha se nezabývá ucelenou gramatikou, ale především jednotlivými případy, ve kterých často chybujeme. Protože „málokdo spáchá slovo mamynka, ale na standartní postup či vyjímečnou nabídku člověk narazí na každém druhém kroku.“ Autoři při sestavování tohoto průvodce čerpali především z korektorské praxe a ze sérií vlastních článků publikovaných na internetu.

Pokud se tedy chcete zdokonalit v českém jazyce a dozvědět se například jak správně skloňovat, oslovovat, jak používat zkratky, číslovky a přechodníky a chcete-li pochopit záludnosti čárek, neváhejte a přečtěte si tuto moderně pojatou jazykovou pomůcku.

Dalibor a Petr Behúnovi: Pište správně česky (poradna šílených korektorů)
Nakladatelství Zoner Press, Brno
ISBN 978-80-7413-067-0
Zdroj obrázku
www.zonerpress.cz  


09.11.2010 - Lucie Holcnerová