Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Barborka na spadnutíÚvodník: Mezinárodní soutěž ve zpěvu komorních ansámblů „Stonavská Barborka“ se i díky letošnímu 4. ročníku (2. – 4. 12. 2010) stává neustále populárnějším srovnávacím testem, kde v hlavní roli je zpěv studentů uměleckých škol a jejich nasazení v akci.

Článek:

Je potěšující, že sepětí mládí a klasické hudby si získává na pozornosti širokého okolí a rok od roku roste, což dokládá nejen rostoucí zájem studentů a škol, kterým je soutěž určena, ale i kulturních institucí a médií. Zájem studentů je doložitelný počtem přihlášek v jednotlivých ročnících. Na premiérový ročník v r. 2007 se přihlásilo 9 ansámblů. V dalších zájem postupně stoupal na 22, 38 až na letošních úctyhodných 52 přihlášených.

Pozornost zástupců škol zcela pochopitelně roste souběžně se zájmem studentů. Jsou to právě pedagogové, kteří si vysoce cení nápadu a realizace tohoto typu soutěže, která prozatím nebyla v Evropě nalezena. Je to tím pádem ojedinělá možnost soutěžní konfrontace studentů v oboru, který pro ně je a pro mnohé v budoucnu se stane denním chlebem. Vizitkou dobré práce pořadatelů je i rostoucí zájem ze zahraničí, který se z účasti slovenských a polských ansámblů na 1. ročníku postupně rozrůstal o Německo, Rakousko a letošní Litvu.

Spolupráce s médií se postupně rozvinula na řadu mediálních partnerství s rozhlasovými, televizními i internetovými institucemi. Letošním vrcholem spolupráce je přímý přenos TV NOE závěrečného Slavnostního koncertu, který proběhne 4. 12. 2010 v 18 hodin ze sálu Kulturního domu PZKO ve Stonavě. Pořadatelům se prokazatelně daří postupnými kroky naplňovat své plány, které lze možná jednoduše popsat: mládí – klasika – popularita.

Další informace o soutěži získáte na webových stránkách www.stonava.cz/barborka/.


Zdroj textu i obrázků: Josef Melnár, ředitel soutěže30.11.2010 - redakce