Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hororová Koleda brilantního DickenseÚvodník: Poutavý příběh, moudrost, morální ponaučení… a především neopakovatelná mrazivá atmosféra, utkaná z nejtemnějších hříchů lakomce Skruže, ústředního hrdiny jedinečné novely Charlese Dickense, Vánoční koledy.

Článek: Když jsem před rokem v kině s napětím sledovala Vánoční Koledu, „pohádku“ natočenou podle knižní klasiky Charlese Dickense, hlavou mi probíhalo neodbytné echo, že na takový horor bych svoje dítě nevzala. Jenže, kdo to, pakliže původní předlohu nezná, mohl tušit, že…
 
Mezeru ve vzdělání můžeme o těch letošních Vánocích vyplnit díky šťastnému nápadu nakladatelství XYZ, které v těchto dnech Dickensovu neotřelou novelu vydává. Na stodeseti stranách, doplněných zdařilými černobílými perokresbami, sledujeme příběh zatrpklého lakomého starce Ebenezera Skruže, jemuž o Vánocích dává osud poslední šanci k nápravě jeho hříchů, než vydechne naposledy. Poté, co se Skružovi zjeví duch jeho nedávno zesnulého společníka, omotán řetězy, připoután k truhlám nakradených peněz, následuje návštěva tří duchů Vánoc, kteří Skruže provází různými etapami jeho života, a zároveň dávají nahlédnout do životů jiných, starci často blízkých osob.
 
Přestože moderní doba chrlí přehršle podobných příběhů, jen stěží najdeme tak působivý, skvěle napsaný a především vymyšlený, jakým je Vánoční koleda Charlese Dickense. Cesta za spásou duše Ebenezara Skruže místy připomíná dobrodružnou výpravu, jindy si nezadá s popisem očistce na zemi. S ohledem na celosvětovou „krizi“ navíc Koleda získává punc nadčasovosti, především pak díky autorově brilantní schopnosti vypodobnit rozdíly mezi jednotlivými třídami společnosti.
 
Nebojím se zde také srovnání s megaúspěšným režisérem a scénáristou Timem Burtonem, jehož svojí atmosférou Koleda značně připomíná a kterýžto fakt jistě přispěje k její popularitě také u nás. Českého čtenáře nakonec potěší povedený překlad, tvrdá vazba a sympatická cena 169 Kč.
 
PS: Novela Vánoční koleda vychází také v rámci mluveného slova  na dvou CD v podání Josefa Somra.

Charles Dickens
Vánoční Koleda
XYZ, doporučená cena 169 Kč

foto: XYZ

14.12.2010 - Kateřina Sovová