Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Na co do kina - 52. týdenÚvodník: Jeden jediný nový film se objeví dva dny před Silvestrem v premiéře. Má název VĚRNÁ KOPIE a uvádí jej Národní filmový archiv. Ve většině multiplexů ho však pravděpodobně nenajdete - je určen především pro návštěvníky filmových klubů. Hledat, ve kterém z nich se jedna jediná kopie právě promítá, může být tak trochu dobrodružstvím...

Článek: Jméno ABBÁS KIAROSTAMÍ (nar. 22.6.1940) bude známé také jen divákům filmových klubů, kde se před více než deseti lety promítal jeho psychologický film CHUŤ TŘE&SNÍ - příběh muže, který hodlá spáchat sebevraždu a hledá někoho, kdo by druhý den přišel k hrobu s jeho tělem a zasypal jej hlínou. Možná tomu nebudete věřit, ale tenhle syrově laděný film měl optimistické vyznění a v podtextu v něm zazněla odezva na válečné konflikty v Asii, morálně náboženská problematika i podobenství o smyslu života. Kiarostamí si za něj odnesl Zlatou palmu z festivalu v Cannes.

CHUŤ TŘE&SNÍ byl také první íránským snímkem, který se objevil v naší distribuci. Jméno Abbáse Kiarostamího se mnohokrát zapsalo do mezinárodního povědomí. Původním povoláním grafik se prosadil jako tvůrce reklam a celé řady vzdělávacích dokumentů. Známá je především jeho trilogie KDE BYDLÍ MŮJ PŘÍTEL? , A ŽIVOT JDE DÁL a POD OLIVOVNÍKY (1987, 1992 a 1994), v níž věrně zachycuje sociální a citové problémy venkovských dětí a mládeže z nejnižších společenských vrstev. Všechny jeho snímky se vyznačují čistotou a jednotou stylu, pomalým tempem, jednoduchou zápletkou a užíváním neherců.

K natočení filmu VĚRNÁ KOPIE (Copie conforme) si Kiarostamí poprvé vyjel za hranice Íránu. Ve francouzsko-italsko-íránské koprodukci zavede diváky do italského Toskánska. Náhoda zde svede dohromady muže a ženu (Juliette Binocheová a William Shimell). Muž je britský spisovatel a přijel hovořit o své knize, žena je Francouzka a má tady malou výtvarnou síň. Během výletu za skvostnými památkami je lidé celkem logicky považují za manžele. Jsou JIMI skutečně nebo jde jen o hru, na kterou oba přistoupí? Kde končí hra a kde začíná pravda? Podobně jako v umění - někdy je obtížné rozeznat co je originál a co kopie. Film je vystavěn na obecné tezi, která tvrdí, že VĚRNÁ KOPIE (proto ten název) může mít stejnou hodnotu jako originál. V životě pak může jít o VĚRNOU KOPII situací, se kterými se člověk v životě setká.
 
Hlavní představitelka Juliette Binocheová si za svůj výkon odnesla Cenu za nejlepší ženský herecký výkon z letošního festivalu v Cannes. Sama řekla, že scénář vznikl na základě zážitku, o němž jí tvůrce sugestivně vyprávěl, aby pak vzápětí popřel, že je pravdivý. Jejím partnerem je filmový nováček William Shimell, známý britský operní pěvec s nádherným barytonem. Film zazářil na Mezinárodním filmovém týdnu ve španělském Valladolidu, odkud si odnesl hlavní cenu - Zlatý klas.
Zdroj foto: kviff.com
27.12.2010 - Stanislav Polauf