Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Deset talentovaných dětí získalo Zlatý oříšekÚvodník: O první místo ve zpravodajské soutěži o nejzajímavější informaci Nového roku se jako vždy utkal novoroční projev prezidenta, první miminko roku 2011, průběh a důsledky silvestrovského veselení a další. V tomto pomyslném klání poněkud zapadl Zlatý oříšek – soutěž mimořádně talentovaných dětí.

Článek: Desátý ročník projektu, který hledá mimořádně nadané děti ve věku od šesti do čtrnácti let, představil třicet finalistů. Nejen jednotlivci, ale i skupiny dětí, které se nějakým způsobem vyznamenali v nějakém oboru, se ucházeli o ocenění Zlatý oříšek a finanční odměnu deset tisíc korun.

Ačkoliv všichni finalisté prokázali, že jsou skutečnými jedničkami ve všem, čemu se věnují (svědčila o tom nejen řada vyznamenání a prvenství), Zlatý oříšek mohlo získat jen deset z nich.

Za zpěv a hru na cimbál získala Zlatý oříšek Kamila &Sošovičková (14). Za dovednosti v oblasti výpočetní techniky a výtvarnictví si cenu odnesla Anna Voříšková (15), autorka stránek pro děti www.folmici.cz.Také Miroslav Mrajca (13) dostal oříšek za uměleckou činnost - vládne technikou origami, skládání předmětů z papíru. Naděje českého krasobruslení Jana Coufalová (13) si pro cenu sice musela přijít o berlích, její úspěchy na dětských zimních olympiádách ale mluví za své. Agáta Kestřánková, další držitelka Zlatého oříšku, je již ve svých čtrnácti letech spisovatelkou.

Zlatý oříšek získal také dětský divadelní soubor TY-JÁ-TR, klavíristka a baletka Marie Viola Mojzešová (8), Aleš Poláček (13) za střelbu ze vzduchovky a malorážky, Radka Janků (11) za svou výtvarnou a literární činnost a za operní zpěv Patricia Janečková (12).

Nejen z přehledu vítězů, ale i ostatních finalistů, je vidět, že se česká kultura ani sport úpadku obávat nemusejí. Rostou nám tu další naděje, které nebudou obohacovat jen naši kulturu, ale třeba budou motivovat další generace k rozvíjení svých dovedností a duševnímu rozvoji.

titulka www.alik.idnes.cz


05.01.2011 - Anna Burdová