Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Restrepo boduje u Filmové akademieÚvodník: Předseda americké Akademie filmového umění a věd (The Academy of Motion Picture Arts and Science) Tom Sherak včera oznámil nominace na výroční ceny Akademie pro rok 2010. Mezi pěti filmovými díly nominovanými na ocenění za nejlepší dokument je rovněž snímek Restrepo z produkce National Geographic.

Článek: Autoři filmu, novinář a spisovatel Sebastian Junger a fotograf Tim Hetherington, se ve svém snímku zaměřili na bezprostřední zachycení války v Afghánistánu a bojového nasazení z pohledu vojáků. Během 15 měsíců doprovázeli druhou četu amerických vojenských sil při misi v afghánském údolí Korengal, tou dobou považovaném za jedno z nejnebezpečnějších míst světa. Ve svém celovečerním dokumentu zachytili každodenní činnosti a aspekty tohoto extrémního povolání od přestřelek a smrti přes rozhovory s místními obyvateli až po smích či nudu. Film je jedinečný také absencí vnějších komentářů z řad politiků nebo generálů. Jedinými komentátory veškerého dění jsou vojáci sami.

Mimo aktuální nominace získalo Restrepo v roce 2010 mj. Velkou cenu poroty pro dokumentární snímek na filmovém festivalu Sundance a bylo nominováno na Cenu amerických filmových kritiků (Critics’ Choice Movie Awards). Zda snímek z produkce National Geographic Channel, National Geographic Entertainment a Outpost Films uspěje v tvrdé konkurenci kvalitních dokumentárních počinů, se dozvíme 27. února 2011,  kdy budou v L.A., v Kodak Theatre slavnostně uděleny 83. výroční ceny americké filmové akademie.

Film s příznačným mottem: „Toto je válka, ne příměří. Zbytek je na Vás.“ byl na obrazovkách National Geographic Channel poprvé uveden v neděli 23. ledna 2011 a diváci jej znovu mohou spatřit v neděli 13. února 2011 v 18.00.

Zdroj textu Lada Dobrkovská, National Geograpfic Channels
Ikonka
www.national.geografic.cz

03.02.2011 - redakce