Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Upírka na cestáchÚvodník: …zasténala, ale úsměv na tváři jí nezmizel. Vstala a zamířily jsme na nádvoří. Přitom jsme se držely kolem pasu a mlčky kráčely k padacímu mostu. …její tvář nabyla podivně plachého výrazu a ona ji ukryla do mých vlasů. Přitom sténala tak, že to chvílemi znělo jako vzlykání, a její chvějící se ruka svírala mou...

Článek:
Joseph Thomas Sheridan Le Fanu – Carmilla.
 
Knihu napsanou již v devatenáctém století pro současné čtenáře přeložil a převyprávěl Josef „Pepson“ Snětivý a vydalo ji nakladatelství ČAS hned na počátku letošního kalendáře.
 
Pokud jste příznivci vampýrské tematiky, máte-li chuť ponořit se do šlechtického prostředí minulých dob a prožívat doslova spalující vášeň, nemůžete být touto novelou zklamáni. Snad jenom trošku překvapeni, což ovšem rozhodně u hororového příběhu není na škodu. Nejsem si jistá, zda by bylo, byť malým prozrazením, správné přetrhnout nitku vašeho napětí, takže k dějové linii příběhu již nic dalšího neprozradím. Snad jenom trošku k autorovi.
Joseph Thomas Sheridan patří vedle E.A.Poa k nejvýznamnějším tvůrcům hororových příběhů 19.století. Tajuplno bytostí živících se krví dokázal literárně zpracovat natolik živě, že výrazně ovlivnil následující řadu autorů zabývajících se upíří tematikou. O čtvrt století předběhl slavného Draculu, Carmilla poprvé vyšla v roce 1872, a podobnosti mezi hrdiny naší novely i Stockerova románu, včetně používaných lidových praktik, dokonalého popisu prostředí, jsou více než zřejmé. Svého ztvárnění se Carmilla dožila nejednou i na poli filmové tvorby, ale o tom všem se koneckonců dočtete v pečlivě zpracovaném doslovu. Oceňuji.

A na závěr.
Bojíte se rádi? Milujete balancování na pokraji existujícího a neexistujícího? Nepobuřují vás erotické scény podané se vkusem a prostřednictvím jemných náznaků? Pak se nechte v přítmí lampy krásně unášet.
Ale přeci jenom, pozor na krásné tváře žen blížících se v noci k vaší posteli!


Joseph Sheridan Le Fanu
Carmilla
vydalo nakladatelství ČAS v roce 2011


(foto www.nakladatelstvicas.cz)
21.02.2011 - Julie Kolocová