Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Co je to kulturní kulturní historie?



Úvodník: ...aneb dílo, připomínající běžně přístupnou učebnici dějepisu. Zdání ovšem někdy klame...

Článek: Pro laika je tato kniha jen spletí cizích slov, světových literárních děl a vlastních jmen všeho druhu. Zasvěcený člověk v ní ale shlédne průvod celou jedinečnou a nenahraditelnou kulturní historií, od jejích dávných dob až doposud.

Peter Burke, jakožto profesor kulturní historie na Univerzitě v Cambridgi, se zabývá oblastí kultury, antropologie a sociálních dějin. Na kontě má již mnoho historických knih, které se těší velké oblibě u vysokoškolských studentů historie, i u těch, kteří studují kulturologii, antropologii, či literaturu. Přestože to v dnešní bezcitné době již není vždy zvykem, Burke věnoval nemalou pozornost poděkování všem, kteří k této knize přispěli svými spisy nebo výpověďmi. S velkorysým srdcem vyplnil zhruba posledních 50 stránek poznámkami k takřka všem dílům a autorům, kteří jsou v celé knize byť jen jednou zmíněni.

Celá kniha je rozčleněna do šesti podtémat, z nichž jedno z nich s názvem „Co je kultura?“ vysvětluje kulturu jako dávný pojem, který označoval umění a vědu. Dnes se tímto slovem označuje široká škála artefaktů a každodenních činností. Zajímavý může být i feminismus jako dopad na kulturu. Ten se totiž zabýval jak odkrýváním mužských předsudků, tak zdůrazňováním ženského přínosu kultuře.

Burke se sám udivuje nad tím, že v dnešní postmoderní době vzniká zájem o historii čehokoliv. A když píši čehokoliv, tak to myslím doslovně. Ať pomyslíte na cokoliv, můžete si být z 99% jisti, že někdy někdo sepsal historii té dané věci. Co se objevování nových historií týče, tak třeba historie jazyka se teprve otevírá, ovšem jiné nenávratně zanikají. Vše je tvořeno jakýmsi přirozeným posunem zájmu. 

V knize se dočteme o kultuře a jejím vývoji v závislosti na časové ose, o vývoji kulturní historie v různých zemích nebo o utváření a vývoji lidové kultury a následný zájem o ní. Dále přichází paradoxní zjištění, že nejzásadnější příspěvky pro kulturní historii napsali světoznámí přírodovědci.

Ačkoliv čtenář stále napjatě čeká, kdy narazí na odpověď na otázku „Co je to kulturní historie?“, dostane se mu jí až v závěrečném doslovu. V této knize nečekejte strhující informace nebo přibarvené výpovědi. Vše je striktně vyňato z nejvýznamnějších historických děl a není zapotřebí cokoliv nějak zpochybňovat.

Na závěr je třeba zmínit výstižná slova samotného Burkeho, který je přesvědčen o tom, že od kulturních historiků nemůžeme čekat vyřešení současných problémů. Studium kulturní historie nám pouze umožňuje, abychom o některých z těchto problémů přemýšleli s čistější hlavou. 

Peter Burke: Co je kulturní historie? 
Překlad: Stanislav Pavlíček
Vydalo: Nakladatelství Dokořán v roce 2010



04.03.2011 - Sjůzí Vrtalová