Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Hyení bohyně



Úvodník: Služebnictvo vrazilo dovnitř. Přivítala je tma a ticho. První vešel Parmen, Rahmel mu byl v patách. Ostatní zůstali stát v hloučku pod schodištěm, jak jim správce nařídil. Viděli, jak vzplála světla, a potom uslyšeli srdcervoucí křik. Parmen se vypotácel z budovy…A my se vnoříme do knihy. Paul Doherty příchází s románem "Ve službách hyení bohyně".

Článek: Autor je původní profesí učitelem historie, která je jeho velikou vášní. A já se přiznávám, že díky jeho knihám často vedly mé ruce do knihovny se svazky naučné literatury o starověkém Egyptě či Řecku.  Mít takovéhoto učitele by byl pro většinu zvídavých žáčků sen.
 V češtině jsou asi nejznámější jeho příběhy ze starého Říma období vlády Konstantina o vyzvědačce Claudii nebo detektivní romány ze starověkého Egypta, v nichž je hlavní postavou nejvyšší soudce Síní obojí pravdy Amerotke.
  
A právě z této řady je i román Ve službách hyení bohyně.
Egypt, kterému vládne asi nejznámější žena vladařka Hatusu (Hatšepsut) spolu se svým milencem, prvním ministrem Senenmutem, zažívá období velikého rozkvětu, ale také intrik, žárlivosti, spiknutí. Velikým nebezpečím pro jednotu říše byla vzpoura Nubie a právě do této doby položil děj svého románu náš autor.
  Hlavní hrdina Amerotke může připomínat Hercula Poirota, úslužný, všemi vážený s jiskrnným úsudkem a pohledem, kterému neunikne jediný pohyb "kořisti", se pomalu, ale se zřetelnou jistotou krůček po krůčku pohybuje ke konečnému rozuzlení. Tajemno a krocení zla je jeho vášní, tažnou silou. Čtenář je nenápadně posunován k vlastnímu úsudku, aby vzápětí byl na samém počátku, protože byl veden jako loutka jiným směrem. A tak napětí nepovoluje. Naopak.
Když si k tomu připojíme líčení pro nás tajuplných zemí, vzdálených paláců, tamních zvyklostí, jsme doma. Nedivíme se, že raději zvolíme bezesnou noc v možnosti dozvědět se, dočíst spíše než spánek v sebelepších poduškách.
A pak někdy k ránu chceme vědět, co pravdy může být na povstání Núbijců vůči egyptské nadvládě, navíc v době vlády faraona-ženy. Trošku jasno nám v tomto zajistí sám autor ve své poznámce v závěru knihy, ale mně to stejně nedalo a na internetu již hledám: sekta Arité, egyptský komplex Tira, vojenské jednotky medžajů,...proč je ta noc tolik krátká?! 

Máte-li rádi putování starou historií podloženou opravdovými událostmi, láká-li vás prostředí starého Egypta, vyhledáváte-li napětí, je pro vás určitě správnou možností, jak si udělat radost, právě tato kniha.

Paul Doherty
Ve službách hyení bohyně
vydalo nakladatelství Metafora v roce 2011


(foto www.metafora.cz)  

16.03.2011 - Julie Kolocová