Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Když do medicíny pronikne špičková technika...Úvodník: ...pak se dají čekat zázraky. Některé z nich měli možnost lékaři a novináři spatřit ve speciální ordinaci společnosti Quantum Medical Institute (QMI) v Plzni.

Článek: Nevím jak vy, ale já se v dětství a ještě dlouho po něm bál injekční jehly. Dnes sice chodím na pravidelné odběry krve, ale při zprávě o tom, že je možno provést důkladnou analýzu krve bez toho, aby byla jediná její kapka vytažena z těla, jsem nejprve zapochyboval.
 
Drobný přístroj - neinvazivní analyzátor krve AMP, který jsem měl možnost zhlédnout, je skutečně malým zázrakem - dokáže během 6 minut zjistit 117 ukazatelů analýzy krve a pochodů v těle pacienta. Žádná laboratoř a dlouhé čekání na výsledky. Navíc zcela bezbolestně jen pomocí pěti speciálních čidel umístěných na tzv. biologicky aktivní body těla - na pravou a levou krční tepnu, do pravého a levého podpaží a do oblasti pupku na břišní tepnu. Princip, jak říká doktorka Monika Menclová, která prezentaci předváděla, je "založen na metodách kvantové fyziky a termodynamiky lidského těla." Díky speciálním čidlům lze získat data, která se pak zpracují formou digitálního signálu a jdou do počítače, který vše vyhodnotí. Přístroj tak, kromě analýzy, umí i upozornit na určité nemoci, a stát se tak skvělým pomocníkem lékaře.

Zázrakům však nebyl konec. Čekal nás ještě jeden v podobě elektroimpedančního mamografu MEIK. Tady zajásají hlavně ženy, pro něž pravidelná kontrola prsů je nepříjemnou a často i bolestnou záležitostí. Vyšetření MEIKem je ohleduplné. Je zcela bezbolestné, pacientka není vystavena rentgenovému záření, takže vyšetření není omezeno věkem. Diagnostika změn probíhajících v tkáni mléčné žlázy je založena na metodě elektroimpedanční tomografie, nebo - podle slov doktorky Menclové- "na principu elektrické vodivosti biologické tkáně." Zdravá tkáň je méně vodivá a každé její porušení zvětšuje vodivost. Přístroj přenáší tuto vodivost do tomografických řezů a z toho pak zpětně tvoří 3D obraz.

Společnost QMI, sídlící na Slovenské třídě 149, má také k dispozici EKG kardiovizor, který dokáže v trojrozměrném zobrazení diagnostikovat změny na srdci a to již v raném stádiu, čímž umožní včasnou léčbu.

Jak se novináři na plzeňské prezentaci dozvěděli, tato "diagnostika třetího tisíciletí" byla nejprve s úspěchem využita při kosmických letech. Když se tehdejší přístroje podařilo zminiaturizovat a propojit s nejmodernější výpočetní technikou, vzniklo to, čemu jsem v úvodu řekl "zázrak".

Jenže nic nového se do praxe nedostává lehce. O tyto vyšetřovací metody mají pacienti velký zájem. Jak říká ředitel plzeňské pobočky QMI Bc. Eduard Wipplinger: "Ještě jsme tady v Plzni ani pořádně neotevřeli a už nám volají klienti, že by se chtěli objednat. Těší je, že se u nás nemusejí obávat jehel, nepříjemných odběrů krve nebo moči a že se navíc dozví výsledky okamžitě." Menším problémem této novinky je zatím cena - jedno celkové vyšetření přijde na 5 500 Kč. Naštěstí, jak nám bylo sděleno, lékaři jsou přístroji nadšeni a budou podporovat jednání s pojišťovnami o úhradě.
Foto: qmi.cz
Vyšetření mamografem MEIK


02.04.2011 - Stanislav Polauf