Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - S radostí z lidské důstojnosti ke svému trpaslíkoviÚvodník: Prahneme po zázraku, po divu, po poznání života, který se nevejde do žádných teorií o jeho vývoji. I o tom se dočteme v bestselleru Archeus. Známý geolog, klimatolog a zde hlavně spisovatel Václav Cílek se v něm přiznává k náklonnosti k nadpřirozenu a jelikož je vědec, hledá k němu racionální existenční podmínky. Trpaslíci jsou tím meritem věci. Radostně, prosím. Jinak vás spláchne chandra z vlastní neschopnosti přežít epochu.

Článek: Dlouhá stať, vlastně teoretický souhrn veškerého poznání trpasličí existence nás v knize přivítá . Na osmdesáti stranách se dozvíme ale stejně jen fragmenty ze života tvorů, kteří tuhle šustí tajnůstkářsky v lupení a jindy s kraválem shazují ze zdí vše, co jim přijde pod ruku a dovolí si tu nehoráznost, že nejsou normálně vidět. Cílek začíná víc jak realisticky. Zásadní otázkou: Proč Němci u nás kupují trpaslíky? Ponechme stranou úvahu, že ten národ prahne po kýči jako žádný jiný. Každého věc. Vysvětlení je daleko prostší a z neznalosti spíš usvědčuje nás všechny, jež trpaslíky nekupujeme. Vietnamští trhovci totiž podrobili trh průzkumu dřív, než na něj vstoupili a obratně vyplnili díru na něm. Prodávají jeden hlavní druh trpaslíků, o čemž jsem neměl nejmenší tušení. Trpaslíka klaďáka, optimistu. Prodávají krásnoludky, neboli hospodáříčky. A tento druh prostě na zahrádku patří, říkejte si, co chcete. Opět se ukazuje, že západní soused nám ve svých znalostech světa uniká a zatímco český národ řeší neschopnost své vlády a parlamentu, což je u nás takové perpetum mobile, za &Sumavou a Krušnými horami dbá každý o pořádek a nejen o svůj blahobyt. Má ve svém okolí logicky krásnoludky. Z toho zákonitě vysublimuje další zásadní otázka, kterou autor rozebírá. Má každý národ takové trpaslíky, jaké si zaslouží? Ta studie uklidňí. Prý se na nás taky dostane. Že by hospodáříček? Rota jich je málo.

Václav Cílek uvádí na scénu knihu, jež vyloudí úsměv na tváři každého z nás a dává do souvislosti poznatky, o kterých jsme se z neznalosti problému domnívali, že snad ani nepatří k sobě. Ke všemu má, jeho věrným čtenářům dávno známý, fundamentalistický, reálný přístup. Své velmi podstatné bádání opírá jako vždy o bohatou fotografickou přílohou. Téma je ale natolik silné, že nezůstává jen u ní. Další přílohy dokumentaristicky laděné nás vtáhnou do prostředí, jež je ze začátku tajemné, ale postupným získáváním znalostí o životě trpasličích tvorů přichází nenadálý klid do duše a všechno má najednou své místo.

Bavil jsem se úžasně. Cílené bádání kořeněné inteligentním humorem. Jste doma.

Václav Cílek: Archeus
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2011
Obálka
www.dokoran.cz19.04.2011 - Jaromír Komorous