Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Milionové varhany s požehnáním opět zníÚvodník: Pražské svatojakubské varhany se po rozsáhlé modernizaci opět rozezněly. A to dokonce s požehnáním pražského arcibiskupa Mons. Dominika Duky. Jejich rekonstrukce přišla na víc jak milion korun. Co dokáží si budete moct poslechnout i vy...

Článek:
Svatojakubské varhany zná celý varhanní svět. Se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami jsou největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.

„Domnívám se, že v našem společném zájmu je tento výjimečný nástroj, toto dědictví české kultury uchovávat a předat budoucím generacím,“ vysvětluje Chřibková důvod pro založení fondu. „Elektrický hrací stůl varhan z roku 1982 v poslední době vykazoval řadu problémů při jeho ovládání. Systém mechanického nastavování volných kombinací tahélky byl navíc náročný, zdlouhavý, nepřehledný a značným způsobem omezoval interprety při hře. Celková modernizace byla nejlepším možným řešením, “ upřesňuje Irena Chřibková.

Rekonstrukce hracího stolu včetně instalace datového zařízení a optoelektronických kontaktů pro všechny čtyři klaviatury stála více než 1 milión korun. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je ovládat během hry.16. Mezinárodní varhanní festival začíná již 4. srpna.
Nový hrací stůl zajisté ocení protagonisté 16. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu, který se v bazilice uskuteční od 4. srpna do 22. září. Jeho cílem je českému publiku představit špičkové varhaníky z celého světa. Letos se příznivci vážné a duchovní hudby mohou těšit například na Oliviera Latryho, titulárního varhaníka z chrámu Notre-Dame v Paříži či Wolfganga Seifena z Německa, jenž je díky svému improvizačnímu umění kritiky nazýván “varhanní Paganini“. Vystoupí i uznávaní interpreti z Itálie, Belgie, Polska, Lotyška a České republiky.

Během osmi čtvrtečních večerů zazní díla Johana Sebastiana Bacha, Césara Francka, Marcela Duprého, Franze Liszta, Petra Ebena také skladby českého varhaníka a skladatele Bedřicha Antonína Wiedermanna (1883-1951), jemuž je letošní ročník věnován. Výstava přibližující život tohoto neprávem opomenutého umělce bude přístupná po celou dobu konání festivalu v postranních lodích baziliky sv. Jakuba.

Hudební zážitky umocňuje i místo konání festivalu – překrásný interiér baziliky svatého Jakuba v Praze se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem. Každý nástroj je úzce spjat s prostorem, ve kterém byl postaven. K dokonalému rozeznění svatojakubských varhan velkou měrou přispívají i kamenné zdi baziliky.

Koncerty v bazilice sv. Jakuba začínají vždy od 19.00 hod. Sledovat varhaníky při hře publiku umožní projekce na plátno umístěné v přední části chrámové lodi. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžném koncertě není možné vidět. Čtyři z osmi koncertů bude nahrávat a postupně nabízet k poslechu stanice Českého rozhlasu Vltava.

Zdroj a více informací: www.auditeorganum.cz14.07.2011 - redakce