Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zmizelé Čechy - LounyÚvodník: Blízko hranic, na západě Čech, tam, kudy se Němcům otevírá cesta do Míšně, leží město, kterému říkají Lúna, podle tvaru luny, protože podobně vypadá měsíc pátého dne po úplňku. Růžky hledí k severu, avšak oblouk se kruhovitě obrací k jihu. Celé město je v obvodu šest set kroků.

Článek:
Takto nádherně oslavovaly verše dodnes vážené město na severu Čech, kterému dnes říkáme Louny. Nakladatelství Paseka jimi rozšířilo edici s názvem Zmizelé Čechy. Ta nestojí osamocena. Prostřednictvím Zmizelé Moravy a Slezska tak můžeme pronikat do tajemství a krásy celé naší země. Propojíme se s našimi předky a plně zapůsobí síla genia loci.

Autorem je Martin Vostřel, vystudoval historii na Filozofické fakultě UK v Praze, nyní pracuje jako kurátor v Oblastním muzeu v Lounech. Od roku 2009 je doktorantem na FF UK v oboru etnologie. Text odpovídá fundovanosti autora, je znát jeho zaujetí pro regionalistiku, navíc slovní část výborně doplnil dobovými fotografiemi. Ty jsou v knize opravdovým „čokoládovým bonbonkem“. Pochází nejen z muzeí a archivů, ale i z domácích sbírek místních patriotů. V knize jich najdeme na sto pětasedmdesát. Každá z nich je v seznamu vyobrazení doplněna stručnou charakteristikou, chcete-li, základním popisem.

Kniha je jak cenným dokumentem shrnujícím základní poznatky dalšího regionu, zrovna tak hřejivým připomenutím dalšího krásného koutu naší vlasti. Vidím ji jako základ knihovny každého správného „Louňáka“, ale i vhodným dárkem pod vánočním stromkem těm, co rádi obdivují, naslouchají, poznávají.Zmizelé Čechy
Louny
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011(foto www.paseka.cz)

03.10.2011 - Julie Kolocová