Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Režisér Pácl prohrál bitvu v Komedii, teď s inscenací Hosté dobývá DISK



Úvodník: Dvojnásobný držitel ceny Alfréda Radoka, režisér &Stěpán Pácl, se po prohře ve výběrovém řízení na provozovatele Divadla Komedie vrátil po třech letech do divadla DISK, kde 2. prosince 2011 uvede nejlepší německou hru roku 1999.

Článek: Hra Hosté byla v roce 1999 oceněna několika cenami pro nejlepší současnou německou hru a v Česku byla poprvé uvedena před dvěma lety právě v Divadle Komedie. Tentokrát se textu ujal &Stěpán Pácl se studenty 4. ročníku herectví katedry činoherního divadla.

Ve hře si autor Oliver Bukowski pohrává s venkovskou poetikou 90. let a zachycuje sny a naděje vesnických „podnikatelů“ v bývalém Východním Německu, kteří se snaživě, ale neúspěšně pokoušejí vyrovnat s přerodem socialismu v kapitalismus. Čím více se situace zdá beznadějná, tím razantněji obyvatelé vesnice ztrácejí poslední zbytky mezilidské slušnosti a vlastní duševní jistoty. Snad poslední záchranou a cestou z bezvýchodné situace může být hotel, jenž si mladý, optimistický pár, Erik a Kačenka, přestavěl z prasečáku. Je nový hotel „U Kačenky“ skutečnou nadějí pro všechny obyvatele vesnice anebo bylo osmiměsíční vyvážení hnoje posledním vzchopením před neodvratnou katastrofou? Všichni čekají na první hosty jako na spasení a jednoho dne, po devíti dlouhých týdnech, host přichází...

„Uvěřit velkému snu prosperity a vydobýt si právo na blahobyt. Brát život na dluh jako samozřejmost. Mít naději, že padající hvězda splní sen o nové myčce, že nový hotel vyřeší nefunkční manželství. Není tolik podstatné, jestli je to vesnice nedaleko východoněmecké nebo u Prahy. Podstatné a zarážející je, že propadat takovým nadějím je tak jednoduché a svůdné."


30.11.2011 - redakce