Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH - TV tipÚvodník: Určitě to museli být šílení nadšenci, když se odhodli postavit v počátečních dobách létřání "létající stroj" a navíc i hrdinové, když se sním pokusili vzhlétnout k obloze. A o těchto "šílencích" počátku letectví a také o jejich mašinách vypráví neodolatelným způsobem film BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH, který vám nyní nabídne televizní obrazovka.

Článek:

Už od své premiéry v roce 1965 měla u nás tato anglo-americká komedie statisíce vděčných diváků. Odehrává se v prvním desetiletí dvacátého století a představuje muže, kteří se pouštějí do stavění strojů rozpodivných konstrukcí, muže, kteří mají odvahu do nich usednout, s nimi létat a dokonce závodit. Tihle veteráni aviatického nebe uspořádají závod z Londýna do Paříže, dotovaný cenou deseti tisíc liber. Ne jeho startu se sejde celá plejáda dobyvatelů vzduchu z Anglie, Německa, Francie, Ameriky a dokonce i z Japonska. Všichni závodníci pilně trénují na bachratých nemotorných strojích a také intrikují proti soupeřům.

O dramatické situace při závodě není nouze, hoří motory i závodnická srdce. Závodí se totiž nejen o to, kdo dolétne do cíle jako první, ale i o oddanost a přízeň krásných dam, což je pobídka možná stejná, jako letecký souboj. Není důležité jak závod dopadne - o přízeň diváků se ucházejí jak závodníci, tak i jejich unikátní létající dvojplošníky. Ze třinácti, které se ve filmu představí - a nejsou to žádné makety, ale skutečné stroje schopné létání - jich plných šest byly originální typy - od Blériotových, přes stroje značek Avrto, Demoiselle či Antonoienette. Sedm dalších bylo pro potřeby filmu z konstruováno podle původních plánů. Zatímco originální typy bylo možné po patřičné úpravě leteckými odborníky zachytit ve filmu nejenom na zemi, ale i ve vzduchu, přímo při letu, bylo dalších sedm letounůl vlastně jen atrapami, které se ve vzduchu mohly pohybovat jen v závěsu na silných jeřábech. Ale i u nich máte dojem, že jim to skutečně "létá" jako kdysi za mlada.

Tito veteráni umí kousky nečekané a nestačí nás dojímat. Báječně se pobavíme a ještě nám režisér Ken Annakin vtipně připomene typické vlastnosti závodníků z různých zemí. Aogantní Němec se liší od roztomilého lumpa z Itálie, prkenný Brit nezapře svoji ostrovní mentalitu a Japonec zase svoji disciplinovanost. Film je obsazen skutečnými hereckými esy - za kokpity strojů najdeme známé tváře herců Stuarta Whitmana, Jamese Foxe, Alberta Sordiho, Roberta Morleyho, Gerta Fröbeho či Jean-Pierra Cassela. Ženský živel zastupují Sarah Milesová či Irina Demicková.. Připočteme-li k tomu ještě spoustu kaskadérských kousků, jistě si žádný z milovníků létání nenechá tento skvělý film ujít.

**************************************************************

BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH)

(Those Magnificent Men in theirvFlying Machines)

USA, Anglie 1965, režie ken Annakin,

uvádí Nova Cinema v úterý 24. ledna od 20,00 hodin.


 fota: allmovia.com, amazon.com, ctrent29livejournal.com


20.01.2012 - Stanislav Polauf