Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mistrem papíru raz dvaÚvodník: Chcete se naučit stvořit vlastní papírovou knížku, originální dárkové krabičky, hotová umělecká díla, nebo si jen složit origami pro radost? Žádný problém! Stačí vám na to jedna jediná praktická publikace. Dopřejte si z ní spolu s námi malou ochutnávku...

Článek:
Možná si zpočátku budete připadat jako v mateřské školce. Ale věřte, že to k tomu patří. Práce s papírem totiž začíná u věcí na první pohled banálních. Právě ony se stanou základem, na kterém vystavíte dokonalé dílo. Naučíte se správně trhat i překládat. To je již krůček k první technice - skládankám origami. Fotografie střídají nákresy přehybů papírů, takže v bludišti papírových krás nezabloudíte. Již umíte zvířátka, letadla i dokonalé lilie? Zkuste si ještě dekorativní origami, které si nezadá se secesními obrazovými rámy - a můžeme o kousek dál. Nyní smíte otevřít Pandořinu skřínku své kreativity. Nastává čas plastického modelování! Pevně uchopte řezák, nejdříve z jediného kusu papíru vytvoříme nechvalně proslulé geometrické Jižní město, poté se vrhneme na složitější útvary. Pan Knížák vám bude jednou závidět!

Dokážete si představit dokonalou kopii Sagrady Familie, slavné barcelonské katedrály? Budete-li dostatečně zruční a hlavně trpěliví, zvládnete po téhle kapitole dokonce i tu! A samozřejmě trojdimenzionálně.

Výuční list potřebovat nebudete, a přesto se stanete knihařem jako vyšitým. A to doslova. Budete sice potřebovat koupit štěstce i pojiva, šídlo i válec a kovové svorky, ale na druhou stranu považte - můžete někoho obdarovat knihou s vazbou přímo na míru povaze i zálibám! Vybírat můžete z desek tvrdých i měkkých a nebudete-li mít dost, přidají vám autorky i návod na vazbu po japonsku či leporelo.

Víte, co je quilling? Pokud tápete, prozradíme vám, že se jedná o výrobu plastických obrázků z různě zakulacených proužků papírů. Z na první pohled primitivní technikou ale dokážete hotová kouzla! Stačí na kolík rolovat ruličky a spirály různých tvarů. Pokud vás quilling dvakrát nenadchne, můžete zkusit tkaní. Ano, tkaní z papíru! A to nejen plošné - tkaním papírových proužků můžete vytvořit například i vázy nebo pěkné a praktické misky na odkládání všeho, na co si jen vzpomenete!

Na chvíli si dáme prostorový oraz u vystřihování a koláží, a již se můžeme pustit do papírmašé. Že zase nevíte, o čem je řeč? Slovíčko mašé znamená rozmašírovaný. S papírem se z vás díky této dovednosti - a bez nějakých zvláštních materiálních pomůcek - stane sochař! Můžete vyrábět figurky, anebo si vzít vzor a na korpus udělat džbány, hrnéčky anebo masky... Však je benátský karneval již na obzoru. 

Závěr patří papíru jako takovému. To by v tom byl čert, abyste se nenaučili stvořit i ten! Ona to zase taková věda není. A už vůbec ne, pokud máte v rukou právě tuto praktickou knížku. Název Papír zní možná triviálně. Ale vystihuje přesně fakt, že se s jednoduchým kouskem papíru naučíte kouzla, které vám budou všichni závidět. Přilišné teorie se bát nemusíte. Srozumitené návody doplňují graficky skvěle zpracované postupy a řada fotografií - některé jako vodítka, jiné jako inspirace pro ty šikovnější. Tak jen do toho!


Brodeková Ayako, Brownová Claire Waite: Papír
Vydalo nakladatelství Metafora, 160 stran
ISBN:978-80-7359-306-3
Rok vydání:2011

Cena 299 korun, u vydavatele 279 korun:
http://www.metafora.cz/knihy/vydane?product=419

(ikonka převzata tamtéž)
 


31.01.2012 - Michaela Wilhelmová