Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Neprofesionální filmaři v TachověÚvodník: Prožívá neprofesionální film v západních Čechách renesanci? Při pohledu na počet filmů, které autoři přihlásili letos do krajského kola neprofesionální filmové tvorby "ČESKÝ VIDEOSALON" by se na otázku v titulku dalo odpovědět kladně.

Článek: Celou sobotu 17. března se v tachovském kině Mže promítalo. Celkový počet 22 filmů a filmečků překonal počtem minulé ročníky. Ten nejpodstatnější důvod k optimizmu byl navíc v tom, že se podstatně zvýšila úroveň tvorby. To se projevilo jak v počtu udělených cen tak i v závěrečném hodnocení poroty, které opět "velela" režisérka Simona Oktábcová.

Jakoby mávnutím kouzelného proutku se prudce zlepšili autoři, kteří se soutěží pravidelně zúčastňují - ať již jmenujeme třeba dokumentaristy místního dění Františka Soukupa z Tachova, Jiřího Flašku z Chebu či Antonína Hříbala z Chodové Plané případně filmaře, poznávajícího zahraniční krásy Emila Dlouhého z Plzně. Po několika letech se ke slovu přihlásil i filmový "kronikář" z Domažlic Jan Novák a jeho hlas zazněl mnohem úderněji nežli dříve. To v plné míře platí i o plzeňském Jiřím Kotasovi, před lety velmi úspěšném autorovi filmových klipů. Ten se nyní s vervou a zdařile pustil do většího rozsahu a závažnějšího obsahu. A filmové mládí? Nadějní autoři Václav Baron a Milan Otto z Horažďovic se sice ještě mnohde potýkají s úderností vyprávění a zacílení svých filmů na diváky, ale prozrazují nesporné talenty, které by neměly zplanět.

Podívejme se stručně alespoň na několik filmů v Tachově uvedených. Z "krajových" filmů zavedl diváky Jiří Flaška do citlivě renovovaného statku BERNARD v Královském Poříčí na Sokolovsku, František Soukup zase do VESNICKÉHO MUZEA V HALŽI a Petr Karban z Trnové na pouť do Pernolce (PERNOLEC - LÉTO 2011) poblíž tratě z Domažlic do Plané u Mariánských Lázní. Do potápěči oblíbeného zatopeného LOMEČKU ve Starém Klíčově u Mrákova se s kamerou vydal Jiří Novák v době, kdy tam byla spouštěna pod hladinu speciální kabina pro podvodní pozorování. V CYKLISTICKÉM PUTOVÁNÍ, jak nazval svůj film Antonín Hříbal se projedeme českými kraji se skupinou "Nežeňte se" (což není výzva pro svobodné mládence ale vyznání k zpomalení pohybu). Do města RAB na stejnojmenný chorvatský ostrov zamířil s kamerou Emil Dlouhý a ZA ALPSKÝMI MINERÁLY se vydal Václav Baron. Diváky potěšil filmeček o dětských hasičích a záchranářích HAPÁCI Jana Nováka a na cenu v reportážích se dostal i Antonín Hříbal, který sledoval s kamerou KROUŽKOVÁNÍ LUŇÁKŮ ČERVENÝCH.

Dva videoklipy v soutěži byly jako noc a den. Zatímco Jindřich Růžek pozoroval svět z ultralehkého letadla a nazval svůj film NAD BÍLOU PEŘINOU Václav Baron si vzal nelehký úkol - evokovat hudbou i obrazem atmosféru Osvětimi ve snímku SNAIL- THE NIGHT. &Skoda, že v kategorii hraných filmů, která kdysi Plzeňany tak proslavila, letos soutěžily jen dva filmy. Oba však dosáhly na ceny. VINCENT Milana Otty je citlivým zpodobením krize umělecké osobnosti a BIJÁSEK Jiřího Kotase evokuje atmosféru dospívání v druhé polovině šedesátých let.

Filmy, které porota v Tachově ocenila, postupují do předvýběru celostátního kola soutěže Český videosalon 15. - 16. června v Ústí nad Orlicí. Přejme jim i tam úspěch jak u diváků tak i u odborné poroty.
Foto: husitskamesta.net, osac.czPříprava podvodní pozorovatelny jak ji zachytil Jan Novák ve filmu LOMEČEK


Porota: odleva Stanislav Polauf, Simona Oktábcová, Jan Loučím


25.03.2012 - Stanislav Polauf