Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ - TV tip - Smích, který dobyl Karlovy VaryÚvodník: Bojujete s nadváhou, shazujete kila, držíte drastické a málo účinné diety? Pak vás určitě zaujme film NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ, který se nyní dostává na televizní obrazovky. A pokud patříte k těm, kdož podobný problém nemají, tak vás rozhodně čeká kvalitní porce humoru.

Článek: Izraelští filmaři Erez Tadmor a Sharon Maymon se na problém s nadváhou podívali s typicky židovským humorem a sdělují divákům: Udělejte z nouze ctnost. Proč se otravovat s hubnutím, když jsou oblasti, kde naopak každé to kilo navíc je ceněno jako zlato. Dejte se na zápasení a svá kila můžete zúročit.

Čtveřice kamarádů filmu NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ přišla na to, že právě zápas sumo je to pravé. Vše začne pětatřicetiletý kuchař Herzl, jehož vyhodí kvůli nadváze z práce i z dietního programu. Najde si místo v japonské restauraci, kterou vede bývalý trenér Kitano. Tam objeví kouzlo zápasu sumo. Přemluví své kamarády z dietologického centra a také trenéra, který už se zápasením nechce mít nic společného a společně se pustí do tvrdého výcviku. Začne konečně normálně jíst, dietám se vysměje a s trojicí stejně "postižených" přátel najde radost ze života. Tvrdý trénink dává i výsledky - zlepšují se tak, že se před nimi otevře cesta na prestižní japonskou soutěž... A dojde i na lásku - v tomto případě "těžkotonážní" ale o to silnější...

Film vzbudil mimořádnou pozornost v roce 2009 na festivalu v Karlových Varech, odkud si odnesl Diváckou cenu deníku Právo. Budí zájem, smích a napětí, což přenáší i na vděčné diváky. Tvůrci dokážou zužitkovat každou nahrávku na vtip a diváky baví pády ze židlí, komickými kontrapunkty i slovními výměnami. Přestože se nebojí žertovat ani o otázkách smrti a za protagonisty si volí hrdiny jejichž postavy jsou hodně vzdálené současnému ideálu krásy, nikdy své téma nezneužívají pro pošklebování. A navzdory pochopení pro situaci hrdinů je nevykreslují ani s falešným soucitem.
 

****************************************************************************

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ (Sipur gadol. A Matter of Size)

Izrael, SRN, Francie 2008, režie Sharon Maymon, Erez Tadmor

v televizi na programu ČT2 v úterý 27. března od 22,15 hodin


 


Foto: topzine.cz, calender.boston.com


23.03.2012 - Stanislav Polauf