Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - To nejlepší ze současné české tvorby? Zajděte si na to na Czech Made FilmÚvodník: Přehlídka toho nejlepšího ze současné české tvorby Czech Made Film startuje od 24. do 30. května v pražských kinech Evald a MAT s nabídkou filmů a atraktivního setkávání s různými filmovými profesemi

Článek:  
Český film zblízka, tak lze označit přehlídku současných hraných, dokumentárních a animovaných počinů, která vypukne na konci května ve dvou pražských komorních kinech v samotném centru Prahy. Dramaturgicky půjde o výběr divácky úspěšných a kvalitních oceněných domácích snímků. Akce s názvem Czech Made Film se uskuteční od 24. do 30. května v pražských kinech Evald a MAT /Evald, Národní 28, Praha 1 a MAT - Karlovo náměstí 19, Praha 2/. Součástí přehlídky, kde se bude celkem uvedeno 23 titulů, jsou rovněž besedy s tvůrci a jiné zajímavé bonusy /nepoužité záběry z natáčení apod./. Na debatách s diváky po skončení vybraných projekcí budou přítomni nejen režiséři, ale i zástupci ostatních filmových profesí, kteří diváky vtáhnou do zákulisí filmového světa.
 
                                                                      
Diváci se můžou těšit například na tyto tituly:
 
komedie Okresní přebor /2012/, Vrásky z lásky /2012/
dramata Pouta /2009/, Nevinnost /2011/, Osmdesát dopisů /2010/, Odcházení /2011/, Lidice  /2011/, Cigán /2011/, Dům /2011/, Rodina je základ státu /2011/, Poupata /2011/, Čtyři slunce /2012/, Příliš mladá noc /2012/
rodinný film Modrý tygr /2011/
animovaný počin Alois Nebel /2011/
dokumenty Pod sluncem tma /2011/, Soukromý vesmír /2011/, Věra 68 /2012/
 
 
Doprovodné akce:
 
24. května 20.30 hod MAT host ke komedii Vrásky z lásky: režisér Jiří Strach
28. května 19 hod Evald hosté k celovečernímu dokumentu Věra 68: režisérka Olga Sommerová a hlavní protagonistka filmu Věra Čáslavská
29. května 19 hod Evald delegace ke komedii Okresní přebor: režisér Jan Prušinovský, stříhač Otakar &Senovský a kameraman Petr Bednář
 
30. května 19 hod Evald delegace k dramatu Příliš mladá noc: spoluscénárista Jakub Felcman, kameraman Lukáš Milota a herečka Natálie Řehořová
 
 
Vstupné 80 Kč.
 
 
Více o přehlídce včetně času projekcí najdete na:
www.czechmadefilm.cz
www.facebook.com/czechmadšhy;efilm
 


Kompletní přehled promítaných filmů na přehlídce Czech Made Film:
 
Nevinnost
Hvězdně obsazené rodinné drama v mistrné režii J. Hřebejka vypráví příběh viny a nevinny.
 
Rodina je základ státu
Psychologické drama kritikou oceňovaného R. Sedláčka s excelujícím I. Chmelou bravurně analyzuje současnou českou společnost /korupci, tunelování/.
 
Odcházení
Filmová adaptace úspěšné stejnojmenné autobiografické lehce sebeironické divadelní hry podle scénáře a v režii V. Havla. 
 
Alois Nebel
Kultovní stejnojmenný komiks na filmovém plátně v hlavní roli s M. Krobotem v roli tichého samotáře výpravčího A. Nebela bojujícího s podivnými sny, přeludy a stíny minulosti.
 
Poupata
Nejlepší film roku 2011. Strhující sociální drama vyprávějící s černým humorem o těžké zkoušce jedné rodiny žijící v drsném kraji na severu Čech s jedinečným V. Javorským.
 
Láska je láska
Hvězdně obsazená rodinná komedie o osmnáctileté Marušce toužící prožít velkou lásku.
 
Okresní přebor
Filmová podoba úspěšného stejnojmenného televizního seriálu v čele s vynikajícími M. Krobotem a O. Vetchým.
 
Vrásky z lásky
Komediální road-movie o tom, že v žádném věku se nesmíme nikdy ničeho vzdát, s J. Bohdalovou a R. Brzobohatým v hlavních rolích.
 
Čtyři slunce
Uznávaný režisér B. Sláma natočil drama obsazené předními domácími herci z prostředí českého maloměsta o mezilidských vztazích, nesplněných snech a touze hrdinů proměnit svůj život k lepšímu.
 
Příliš mladá noc
Intimní autentický snímek o současných partnerských vztazích je příběhem dvou dvanáctiletých kluků, kteří se ocitnou na podivné oslavě v bytě mladé dívky ve společnosti dvou mužů.
 
Modrý tygr
Zdařilý rodinný snímek nabitý světem fantazie líčí příběh dvou dětí žijících se svými svéráznými rodiči /B. Hrzánová a J. Hartl/ v zapomenuté botanické zahradě.
 
Soukromý vesmír
Zatím nejdelší časosběrný film z pera známé dokumentaristky H. Třeštíkové mapující dějiny jedné rodiny, které zaznamenala během 37 let, vypovídá o smyslu rodiny i pestrobarevnosti života.
 
Rok konopí
Dokument o léčení marihuanou v Čechách i ve světě, o právu člověka na zdraví, o diskutabilním legislativním rámci u nás i absurdnosti současné reality.
 
Věra 68
Profesní kariéra a soukromý život nejúspěšnější naší sportovkyně - královny gymnastiky 60. let V. Čáslavské očima dámy českého dokumentu O. Sommerové.   
 
Pod sluncem tma
Nejlepší dokument roku 2011. Vtipný a otevřený snímek o střetu kultur a úskalích rozvojové pomoci zachycuje dva Čechy v africké zambijské osadě, kteří zde elektrifikovali areál školy a nemocnice.
 
Perfect Days - I ženy mají své dny
Adaptace populární skotské divadelní hry v režii A. Nellis plná ironie a nadsázky pojednává s humorem o čtyřicetileté Erice /skvělá I. Chýlková/ toužící po dítěti.
 
Pouta
Nejlepší film roku 2010. Bravurní psychologické drama z totalitního Československa o příslušníkovi tajné policie Antonínovi a jeho neuchopitelné lásce k mladé Kláře, kdy zběsilá vášeň se zvrtne a obrátí se proti němu samotnému.
 
Občanský průkaz
Nadčasový příběh z naší minulosti režiséra O. Trojana s řadou humorných a  absurdních situací vznikl podle stejnojmenné knihy P. &Sabacha, která mapuje život čtyř dospívajících mladíků revoltujících vůči totalitní společnosti.
 
Czech Made Man
Drsná, vtipná, formálně vytříbená podívaná s J. Budařem v postavě inspirované skutečným příběhem vychytralého českého podnikatele, který se z outsidera vyšvihl na milionáře - krále internetových domén.
 
Osmdesát dopisů
Upřímný autentický příběh o vytrvalosti a nezlomnosti, o boji s absurdním byrokratickým systémem se odehrává v komunistickém Československu, odkud se snaží vystěhovat matka se čtrnáctiletým Vaškem za otcem do Velké Británie.
 
Lidice
Výpravný film režiséra P. Nikolaeva natočený na základě skutečné události citlivě zachycuje osudy obyčejných lidí, mezilidské vztahy a lásku v jedné malé středočeské vesnici v době Protektorátu.
 
Cigán
Oceňovaný slovenský režisér M. &Sulík realizoval poetický snímek o životě a snech slovenských Romů konkrétně příběh čtrnáctiletého Adama, ve kterém nechybí emoce, humor i síla autenticity. 
 
Dům
Intimní drama otce a dcery, citlivý příběh o střetu generací a touze po svobodě, kde se v postavách rodičů představí výteční M. Krobot a T. Medvecká.
 
 
 
Zdroj: Mgr. Alice Aronová, Ph.D.


21.05.2012 - redakce