Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Zlín bude týden patřit divadlu, festival Setkání 2012 Stretnutie startujeÚvodník: Od neděle 20. května bude Zlín na týden patřit divadlu. Sedmnáctý ročník mezinárodní divadelní přehlídky Setkání 2012 Stretnutie v Městském divadle Zlín odstartuje legendární herec Luděk Munzar, letošní držitel Ceny Thálie za celoživotní přínos divadlu, s pořadem Buďme blaženi.

Článek: Munzar před více než dvaceti lety opustil divadelní prkna a odešel do ústraní, od té doby na jevišti vystupuje jen výjimečně. O to víc si jeho návštěvy Zlína vážíme. V neděli 20. května v 19 hodin ve Velkém sále přečte básně jednoho z nečtenějších současných českých básníků a dvorního textaře kapely Spirituál kvintet Františka Novotného. „Neumím recitovat a je mi to dokonce velmi protivné,“ netají se Munzar. „Ale mám rád  básničky Františka Novotného, jeho  verše a častokrát si je  čtu potichu, jen tak pro sebe. Jsem z celého srdce přesvědčený, že ta prostá, obyčejná, krásná česká slova by měli lidé, zvlášť v dnešní polámané, přihlouplé, hrubé a vulgární době poslouchat co nejčastěji. Tak, jako když jsme byli malí a maminky nám šeptaly do dušiček vlídná slůvka a slovíčka a my až později poznávali, že to je dar, který jsme dostali od Pána, ta naše řeč mateřská,“ říká Munzar. O hudební doprovod večera se postará dixielandová kapela, jako zpěvačka se představí Munzarova dcera Bára, kterou diváci znají například ze seriálů Ordinace v růžové zahradě 2, Pojišťovna štěstí nebo Místo nahoře. Po skončení pořadu (asi ve 20.30 hodin) se bude ve foyer konat autogramiáda.  "Povídat umí ledaskdo, naslouchat už umí ale málokdo. A když lidi naslouchají, je to nejnádhernější odměna, co jsme mohli dostat," prozradil Munzar.
 
V pondělí 21. května vypukne festival naplno. V 15 hodin se uskuteční pouliční happening herců v centru Zlína, následovat bude off program ve festivalovém šapitó za divadlem – pohádku O pejskovi a kočičce představí v 16 hodin Pidivadlo Praha. Od 21 hodin pak bude šapitó patřit koncertnímu vystoupení Pavla Dobeše.
Oficiální slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v 19 hodin ve Velkém sále uvedením diváky i krtitiky oceňované inscenace Divadla Astorka korzo ´90 Bratislava Gazova krv.  Charismatickou šansoniérku a patronku letošního ročníku festivalu Szidi Tobias a oblíbeného slovenského herce Miroslava Nogu v hlavních rolích si nenechá ujít ani ministryně kultury Alena Hanáková a primátor Zlína Miroslav Adámek
 
V úterý se bude konat i první dopolední festivalové představení, zlínský soubor představí v 10 hodin ve Velkém sále poetickou Romanci pro křídlovku. Nabitý bude i další divadelní program. V 16.30 na Malé scéně vystoupí Dejvické divadlo Praha s kontroverzní inscenací Ucpanej systémIvanem Trojanem v hlavní roli. V 19.30 ve Velkém sále mohou diváci zhlédnout slavnou komedii podle oblíbeného českého filmu Světáci v podání Klicperova divadla Hradec Králové. Úterní program uzavře koncert kapely Buty ve 21 hodin v šapitó.
s kontroverzní inscenací Ucpanej systémIvanem Trojanem v hlavní roli. V 19.30 ve Velkém sále mohou diváci zhlédnout slavnou komedii podle oblíbeného českého filmu Světáci v podání Klicperova divadla Hradec Králové. Úterní program uzavře koncert kapely Buty ve 21 hodin v šapitó.
 
Středu zahájí v 10 hodin ve Velkém sále představení zlínského souboru &Skola základ života. V 17 hodin bude tento sportovní retro muzikál následovat Pan Kolpert ve Studiu Z a v 19 hodin ve Velkém sále Europeana Národního divadla Brno – mimořádné představení, které bodovalo i u kritiky. Středeční off program v šapitó nabídne v 16 hodin vystoupení Divadla Dno Kdopak by se boha bar, ve 21 hodin koncert kapely Neřež a ve 22.30 Divadlo Dno podruhé – „emočně demoliční emokál“ Idolls
 
Čtvrtek otevře opět zlínský soubor s inscenací Blanche a Marie v 10 hodin ve Studiu Z. V 17 hodin se tamtéž diváci dozvědí, co se může stát, Když se zhasne (Divadlo Do houslí Brno). V 19 hodin se ve Velkém sále festivalovému publiku opět představí patronka Szidi Tobias v inscenaci &Stúdia L+S Bratislava Prach.  Rušno bude ve čtvrtek i na nádvoří. Diváci se mohou těšit v 15 hodin na Detektiva Lupu a tajemnou věž (Studio Damúza Praha), v 16 hodin na Samuraje (Divadlo Dno) a večer hned na dva koncerty – ve 21 hodin Los Perdidos a ve 22.30 Sen (Divadlo Dno).
 
V pátek bude festivalové dění pokračovat od 10 hodin v Dílně 9472 scénickým čtením Cesta k moři (MD Zlín), v 17 hodin ve Velkém sále velkolepou zlínskou Oresteiou J. A. Pitínského a velkým festivalovým koncertem Szidi Tobias (ve 21 hodin na Malé scéně).  Off program v šapitó nabídne v 16 hodin  loutkovou soap operu Back to Bullerbyn a ve 22.30 Café Noir divadla Mandragora.
 
Poslední festivalový den bude patřit především rodinám s dětmi. V sobotu 26. května se bude v parku před divadlem celý den konat Velký festivalový piknik, který nabídne řadu pohádkových představení a tvůrčí dílničky pro nejmenší. Hlavní program Setkání 2012 Stretnutie uzavře v 19 hodin ve Velkém sále Juraj Kukura a Veronika Žilková s představením Činoherního klubu Praha Kukura. Festivalové dění pak bude ještě doznívat v parčíku za divadlem, kde se vystoupí ve 21 hodin kapely Franz Alpa a Gentle irony trio, v níž se coby saxofonistka představí i umělecké šáfka zlínského divadla Hana Mikolášková, a ve 23 hodin Boca fuego s fascinující ohňovou show.
 19.05.2012 - redakce