Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rok 2017: Ďábelsky rychlý internet pro každého?Úvodník: Do konce roku 2017 vzroste objem globálního datového provozu 15krát. Týž rok dosáhne počet uživatelů chytrých telefonů 3 miliard a 50 % obyvatel světa bude pokryto sítěmi čtvrté generace. Představujeme vám futurologickou vizi, která se pravděpodpobně splní!

Článek:
Pro řadu lidí v různých částech světa bude mobilní telefon jediným prostředkem přístupu na internet. Podle druhé Zprávy o stavu trhů a datového provozu Ericssonu (burza NASDAQ: ERIC) – zaostřeno na propojenou společnost, 85 % světové populace získá do roku 2017 přístup k internetu prostřednictvím sítí třetí generace a počet mobilních připojení dosáhne počtu téměř devíti miliard, ve srovnání s šesti miliardami ke konci roku 2011. O výše zmíněný růst se zaslouží i připojení sloužící ke komunikaci mezi zařízeními.

Počty mobilního vysokorychlostního připojení mezitím v roce 2017 dle odhadu dosáhnou pěti miliard, ve srovnání s jednou miliardou ke konci roku 2011.
Douglas Gilstrap, první viceprezident a ředitel pro strategie Ericssonu, prohlašuje: „V dnešní době lidé považují přístup k internetu za nezbytnou součást každého zařízení. Tento přístup má za následek rostoucí poptávku po mobilním vysokorychlostním připojení a růst objemu datového provozu. Mobilní operátoři si tuto obchodní příležitost uvědomují a snaží se zmíněný růst usnadnit a zajistit dobrou uživatelskou zkušenost prostřednictvím vysokokapacitních sítí s vysokou rychlostí přenosu dat. V současnosti je přibližně 75 % sítí HSPA po celém světě modernizováno, aby ve špičce dosahovalo rychlosti 7,2 Mb za vteřinu nebo vyšší, a 40 % sítí bylo modernizováno na rychlost 21 Mb za vteřinu.“

Ericsson ve své zprávě rovněž předpovídá, že do roku 2017 bude polovina světové populace pokryta sítěmi čtvrté generace/LTE. Počty uživatelů chytrých telefonů dosáhnou v roce 2017 přibližně tří miliard, ve srovnání se 700 miliony v roce 2011.
Celkový objem mobilního datového provozu i nadále poroste – mezi prvním čtvrtletím 2011 a prvním čtvrtletím 2012 se objem datového provozu zdvojnásobil, především díky sledování videa. Chytré telefony rovněž jsou a i nadále budou klíčovou hnací silou datového provozu.
 
V období let 2011 až 2017 vzroste objem mobilního datového provozu 15krát. Údaje uveřejněné ve zprávě rovněž poukazují na rozdíly mezi zeměmi a regiony. V případě růstu počtu mobilního internetového připojení byla zemí s největším počtem připojení v prvním čtvrtletí roku 2012 Čína – 39 milionů, následovaná Indií s 25 miliony. V asijsko-pacifickém regionu celkem vzniklo 93 milionů připojení, následováno Afrikou s 30 miliony.
Hlavním setrvalým trendem, který zpráva odhalila, je skutečnost, že vše dostává mobilní podobu. Za tímto vývojem stojí zejména rostoucí poptávka občanů po připojení kdykoliv a odkudkoliv a využití videa, cloudových služeb a internetu, avšak i připojení pro vzájemnou komunikaci mezi zařízeními.
 
Ikonka: freegreatpicture.com
Zdroj:Ericsson Corporate Public & Media Relations - PRAM Consulting s.r.o.


03.08.2012 - redakce