Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Renesance skleněných figurek. Jaroslav Brychta v Železném Brodě.Úvodník: Městské muzeum v Železném Brodě připravilo na měsíce srpen a září retrospektivní výstavu věnovanou sochaři a tvůrci železnobrodských skleněných figurek Jaroslavu Brychtovi.

Článek:

Výstava připomene Jaroslava Brychtu nejen jako tvůrce nesmrtelných skleněných figurek, ale také jako sochaře, jehož práce dodnes zdobí nejvýznamnější budovy v Železném Brodě. Na výstavě se představí dosud nevystavené sochařské práce ze soukromých i veřejných sbírek.

Jaroslav Brychta (1895–1971), absolvent Uměleckoprůmyslové školy v Praze, působil od 20. let jako jeden z prvních pedagogů na nově založené sklářské škole v Železném Brodě a nesmazatelně se zapsal do její historie. Zavedl obor tvarování skleněných figurek. Tento spicifický žánr obohatil po stránce tématické, výtvarné i technologické. Svá díla vystavoval i v zahraničí, se svými skleněnými figurkami dosáhl mnohých ocenění. Svou tvorbou položil základní kámen tohoto specifického sklářského oboru, který k Železnému Brodu neodmyslitelně patří. Okrajově se věnoval i vyřešení otázky prefabrikované skleněné mozaiky a tavené skleněné plastiky, určené zvláště pro architekturu. Na jeho práci navázala dcera Jaroslava Brychtová.


Výstava bude probíhat v Městské galerii Vlastimila Rady. Slavnostní dernisáž výstavy proběhne v rámci slavnosti sklářského řemesla "Skleněné městečko" v sobotu 15. září.
Otevírací doba: srpen út – ne / 10-12 a 13-16 hod., září út – ne / 13-16 hod.23.08.2012 - Kateřina Řezníková