Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - GrázlovéÚvodník: Perverzní oslava jedné generace, která neví co sama se sebou a tak se bouří proti světu, který ji vydědil. Kde? V divadle DISK.

Článek:
Divadlo DISK uvedlo 22. 9. 2012 premiéru druhé absolventské inscenace 4. ročníku herectví a 5. ročníku dramaturgie katedry činoherního divadla – adaptaci prvního dramatického textu Fridericha Schillera Loupežníci.

Příběh dvou ukřivděných bratrů, smutných a bezradných, odsouzených trpět a působit utrpení ostatním. Rozpad rodiny, promarněná láska, ztracené ideály, boj na život a na smrt. Osud, který nelze zvrátit. 
 
Friedrich Schiller svou první divadelní hru napsal už během studia na střední škole, totiž v prostředí drilu a disciplíny na vojenské akademii. Text, poprvé uveřejněný v roce 1781, pojednává o vzpurnosti mládí, o jeho ideálech a následných ztroskotáních. Hru lze chápat jako výzvu k revolučnímu uvažování a zároveň jako varování před násilným bojem za politické cíle. V naší zemi nepříliš uváděný text je řazen mezi nejvýznamnější kusy německé dramatické literatury.
 
Víc než dvě stě let starou hru inscenátoři razantně adaptují. Student dramaturgie Martin Hýča spolu s hostujícím absolventem režie Davidem &Siktancem do textu promítají etos dnešní neklidné doby, pohrávají si s jazykovou stylizací a vytváří prostor pro kritické nahlédnutí původní zápletky.
 
Režisér David &Siktanc se do DISKu vrací po dvou letech, kdy zde absolvoval inscenací textu Bertolta Brechta V Houštinách měst. Od svého završení působnosti na divadelní fakultě má na kontě několik inscenací v různých pražských i mimopražských divadlech. Za inscenaci hry Ewalda Palmetshofera hamlet je mrtev. bez tíže., kterou nastudoval v roce 2011 v ústeckém Činoherním studiu, obdržel cenou Marka Ravenhilla pro nejlepší českou inscenaci současného textu. „Inscenace Grázlů tematicky navazuje na Palmetshoferův text. Referuje o generačním střetu, který bují po celém světě, ať už v podobě madridského hnutí M15 nebo v událostech tzv. arabského jara.“
 
 
Další informace o inscenaci:
 
Autoři adaptace
Martin Hýča
David &Siktanc
 
Režie
David &Siktanc
 
Dramaturgie
Martin Hýča
 
Scénografie
Andrijana Trpković
 
Kostýmní výtvarník
Anna Hrušková
 
Produkce
Eva Burešová
Kamila Mazáčová
Monika Mazlová
Lenka Vahalová
 
 
Hrají studenti 4. a 3. ročníku KČD:
Aleš Bílík, Filip Kaňkovský, Marie Poulová, Karel Heřmánek, Matěj Nechvátal, Jordan Hossein Haj, Matěj Anděl, Josef Vaverka, Ondřej Vacke, j.h. *, Michal Necpál, j.h. *, Michal Balcar, j.h. *, Marek Mikulášek, j.h. *
* student 3. ročníku KČD

Pedagogické vedení:
Doc. Phdr Daria Ullrichová, Jan Nebeský, MgA. Eva Salzmanová, Prof. Miloš Horanský, MgA. Eva Spoustová
 
Martin Hýča, David &Siktanc, Friedrich Schiller: GRÁZLOVÉ, divadlo DISK
 

Nejbližší reprízy: 30. 9. a 10., 11., 17., 30.10. 2012 v 19:30

 
DIVADLO DISK, Karlova 26, Praha 1


29.09.2012 - redakce