Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - GrázlovéÚvodník: Perverzní oslava jedné generace, která neví co sama se sebou a tak se bouří proti světu, který ji vydědil. Kde? V divadle DISK.

Článek:
Divadlo DISK uvedlo 22. 9. 2012 premiéru druhé absolventské inscenace 4. ročníku herectví a 5. ročníku dramaturgie katedry činoherního divadla – adaptaci prvního dramatického textu Fridericha Schillera Loupežníci.

Příběh dvou ukřivděných bratrů, smutných a bezradných, odsouzených trpět a působit utrpení ostatním. Rozpad rodiny, promarněná láska, ztracené ideály, boj na život a na smrt. Osud, který nelze zvrátit. 
 
Friedrich Schiller svou první divadelní hru napsal už během studia na střední škole, totiž v prostředí drilu a disciplíny na vojenské akademii. Text, poprvé uveřejněný v roce 1781, pojednává o vzpurnosti mládí, o jeho ideálech a následných ztroskotáních. Hru lze chápat jako výzvu k revolučnímu uvažování a zároveň jako varování před násilným bojem za politické cíle. V naší zemi nepříliš uváděný text je řazen mezi nejvýznamnější kusy německé dramatické literatury.
 
Víc než dvě stě let starou hru inscenátoři razantně adaptují. Student dramaturgie Martin Hýča spolu s hostujícím absolventem režie Davidem Šiktancem do textu promítají etos dnešní neklidné doby, pohrávají si s jazykovou stylizací a vytváří prostor pro kritické nahlédnutí původní zápletky.
 
Režisér David Šiktanc se do DISKu vrací po dvou letech, kdy zde absolvoval inscenací textu Bertolta Brechta V Houštinách měst. Od svého završení působnosti na divadelní fakultě má na kontě několik inscenací v různých pražských i mimopražských divadlech. Za inscenaci hry Ewalda Palmetshofera hamlet je mrtev. bez tíže., kterou nastudoval v roce 2011 v ústeckém Činoherním studiu, obdržel cenou Marka Ravenhilla pro nejlepší českou inscenaci současného textu. „Inscenace Grázlů tematicky navazuje na Palmetshoferův text. Referuje o generačním střetu, který bují po celém světě, ať už v podobě madridského hnutí M15 nebo v událostech tzv. arabského jara.“
 
 
Další informace o inscenaci:
 
Autoři adaptace
Martin Hýča
David Šiktanc
 
Režie
David Šiktanc
 
Dramaturgie
Martin Hýča
 
Scénografie
Andrijana Trpković
 
Kostýmní výtvarník
Anna Hrušková
 
Produkce
Eva Burešová
Kamila Mazáčová
Monika Mazlová
Lenka Vahalová
 
 
Hrají studenti 4. a 3. ročníku KČD:
Aleš Bílík, Filip Kaňkovský, Marie Poulová, Karel Heřmánek, Matěj Nechvátal, Jordan Hossein Haj, Matěj Anděl, Josef Vaverka, Ondřej Vacke, j.h. *, Michal Necpál, j.h. *, Michal Balcar, j.h. *, Marek Mikulášek, j.h. *
* student 3. ročníku KČD

Pedagogické vedení:
Doc. Phdr Daria Ullrichová, Jan Nebeský, MgA. Eva Salzmanová, Prof. Miloš Horanský, MgA. Eva Spoustová
 
Martin Hýča, David Šiktanc, Friedrich Schiller: GRÁZLOVÉ, divadlo DISK
 

Nejbližší reprízy: 30. 9. a 10., 11., 17., 30.10. 2012 v 19:30

 
DIVADLO DISK, Karlova 26, Praha 1


29.09.2012 - redakce