Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Festival Audite Organum finišuje. Poslední noty jsou vzpomínkou na PreisleraÚvodník: Na závěrečném koncertu Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum (poslouchejte varhany) vystoupí orchestr Praga sinfonietta a Irena Chřibková, titulární varhanice z baziliky sv. Jakuba, kde se festival pravidelně pořádá.

Článek: Na posledním hudebním večeru, konaném ve čtvrtek 20. září, zazní především česká a francouzská hudba. Pod taktovkou dirigentky Miriam Němcové uvede orchestr Praga sinfonietta brilantní a radostný třívětý Koncert F dur od Františka Xavera Brixiho. Sólově pak na svatojakubské varhany zahraje místní varhanice Irena Chřibková skladby od J. Suka, J. Bonneta a C. Francka. Chybět nebude ani oblíbené dílo J. S. Bacha.

Koncert je věnovaný památce talentovaného českého dirigenta Františka Preislera, který v roce 2007 předčasně zemřel. František Preisler se už ve svých dvaadvaceti letech stal dirigentem opery Národního divadla v Praze, kde zůstal dalších deset sezón. Vystupoval i jako klavírista a varhaník. Jeho umění je zaznamenáno v rozhlase, televizi i na mnohých CD nahrávkách. Do historie svatojakubského festivalu se zapsal hned dvakrát. Pod jeho dirigentským vedením zazněl v srpnu 2004 Ebenův Koncert pro varhany – Symphonia gregoriana a rok poté i Koncertní symfonie od Jana Hanuše.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře
Festivalové varhanní koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět. 

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat,“ vysvětluje Irena Chřibková.

Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.


Předprodej vstupenek zahájen
Vstupenky jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a  VIA MUSICA (www.pragueticketoffice.com) nebo jednu hodinu před začátkem koncertu v místě konání.

www.auditeorganum.cz.

 


16.09.2012 - redakce