Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Šťastný skřítekÚvodník: Byl jednou jeden skřítek. Nebyl ani moc hezký, ani moc ošklivý. Byl to docela obyčejný skřítek a jmenoval se Toník. Jak už to ale u skřítků bývá,i Toník uměl něco opravdu kouzelného, něco, co neuměl nikdo jiný: Toník měl překrásný hlas a nádherně zpíval.

Článek: V češtině vychází první knížka, kterou po svém odchodu do exilu kreslil ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís. Knihu Šťastný skřítek napsal švýcarský spisovatel Max Bolliger. Vyšla v mnoha jazycích a zaznamenala velký úspěch u malých čtenářů po celém světě.

Max Bolliger přichází v této knize k dětem s pochopením a trpělivostí. Některé části textu se rytmicky opakují, někdy s drobnou obměnou, z čehož vyplývá zřejmý důraz na danou myšlenku.

Petr Sís za své autorské knihy pro děti získal četná ocenění. Letos na jaře dostal na veletrhu v Boloni Cenu Hanse Christiana Andersena, nejvyšší mezinárodní ocenění pro tvůrce knih pro děti a mládež. 

Známý ilustrátor vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v osmdesátých letech ale utekl do Spojených států, kde se prosadil jako žádaný kreslíř pro přední americké deníky a časopisy. Právě tam také začal vydávat vlastní úspěšné obrázkové knihy pro děti, kterých vzniklo zatím dvacet. 

K nejznámějším dílům Petra Síse patří knihy Ptačí sněm a Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou.
Jeho knihy vyzdvihují u dětí ty nejzákladnější hodnoty. Příkladem je právě Šťastný skřítek – myslel si, jak hodně by byl šťastný, kdyby mohl vlastnit všechny ty nádherné věci kolem. Nakonec zůstal opuštěný a bez fantazie. Ale musel si tou zkouškou projít, aby pochopil, jaké hodnoty jsou vskutku důležité.

V jednoduchosti je krása. Stará, ale přesto velmi pravdivá myšlenka, která se uchytila právě v knize Šťastný skřítek. V originálně vyšel poprvé v Curychu v roce 1984 a nyní v českém překladu v nakladatelství Paseka.Šťastný skřítek
Bolliger, Max; Sís, Petr

vydalo Nakladatelství Paseka, 2012
 


10.10.2012 - Veronika Švarcová