Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SKUTR a kolektiv světí jaro dřív, než přijde zimaÚvodník: „Jsem tu. Pokouším se ptát. Pokouším se reagovat. Pokouším se milovat. Teď, ve dne, v noci, nad ránem možná zakřičím…“ Scénická báseň volně na půdorysu stejnojmenného díla Igora Stravinského a Nicholase Roericha. Od 26. října v divadle DISK.

Článek:
Divadlo DISK uvede 26. 10. 2012 premiéru druhé absolventské inscenace 4. ročníku herectví katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Svěcení jara. Na začátku zkoušení je jen téma - svěcení jara a inspirace hudbou Igora Stravinského a libretem Nicholase Roericha. Tandem SKUTR spolu s choreografkou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou budou stavět divadelní obrazy v kombinaci pohybu, zvuku a slova.
 
„Velmi nás zajímá hranice mezi civilizací navenek a přírodou uvnitř nás,“ říká o vzniku ryze autorského divadla spolurežisér Martin Kukučka a dodává: „V dnešní genderově rozostřené společnosti se studenty hledáme to, co je na světě mužů a žen typické a přitažlivé.“
„Nepůjde o stavění jednotlivých rolí, naopak nás zajímá kolektiv, skupina, která umocňuje určité vlastnosti a pudy sahající až ke světu zvířat, který nás spojuje s přírodou,“ doplňuje spoluautorka a choreografka inscenace Adéla Laštovková Stodolová.
„Stejně tak nás zajímá rituál, jako projev našich pudů. Vlastně tak trochu volně pokračujeme v řadě představení Adély Laštovkové Stodolové Malá smrt a Muži. Tentokrát ovšem s našimi studenty. I proto jsme s nimi povinni světit jaro. Pomalu tím uzavřeme naši čtyřletou práci s nimi,“ uzavírá k tématu inscenace spolurežisér Lukáš Trpišovský a ke scéně ještě dodává: „Scénografie a kostýmy budou odrážet hranici mezi zmiňovanou civilizací a přírodou. Návrhem scény a kostýmů se představí talentovaná a velmi nadějná studentka scénografie KALD DAMU Adriana Černá.”
 
Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří tvoří režijní tandem SKUTR, spolu začali pracovat již během studií na DAMU. Zájem kritiky i diváků vzbudily již jejich absolventské inscenace, úspěch ale slavili i na zahraničních festivalech (mj. měsíční hostování na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008). Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Jsou inspirována buď daným tématem nebo místem vzniku a nebo lidmi, kteří na nich pracují. V poslední době se čím dál více věnují spojení hudby a divadla.
SKUTR zároveň působí pedagogicky. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví.
 
Další informace o inscenaci:
 
Koncept  SKUTR a Adéla Laštovková Stodolová
Režie  SKUTR
Choreografie  Adéla Laštovková Stodolová       

 
Hrají studenti 4. ročníku KALD:
Anne-Françoise Josephová, Eliška Křenková, Soňa Páleníková, Hedvika Řezáčová, Johana Schmidtmajerová, Pavel Blažek, Jan Cina, Tilen Kožamejl, &Simon Krupa, Filip &Sebšajevič, Antonín Týmal


Veřejná generální zkouška: 25. 10. 2012 v 11:00
 
Premiéra: 26.10. 2012 v 19:30
 
Nejbližší reprízy: 28., 29. 10. a 4., 5., 8., 16. 11. 2012 v 19:30


Zdroj: Divadlo Disk


21.10.2012 - redakce