Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - CESTUJÍCÍ V DEŠTI - TV tip - Marlène Jobertová jako oběť i vražedkyněÚvodník: Co s chlapem, který vás v deštivé noci sleduje, pronásleduje až domů a pak vás s maskou na obličeji znásilní? Tohle dilema si hrdinka filmu Melie (Marl?ne Jobertová) rozhodla jednoznačně. Když se násilník objeví ještě ráno ve sklepě, sáhne po pistoli. A nemine.

Článek:

Následuje ale další dilema mladé osamělé ženy - nahlásit svůj čin policii? Raději sbalí tělo muže a shodí ho z útesu do moře v naději, že tím to skončí. Příštího dne se Melie zúčastní svatební hostiny, kde ji osloví Američan, který se představí jako Harry Dobbs (Charles Bronson). Ví toho nějak podezřele mnoho a navíc se ukáže, že je to policista, který mrtvého - známého gangstera - znal. Rafinovanými metodami klade Melie nástrahy, ale nepočítá s inteligencí ženy a také s pastí, která se již mnoha mužům stala osudovou - s láskou.

Příběh francouzského psychothrilleru CESTUJÍCÍ V DE&STI vychází ze scénáře úspěšného francouzského spisovatele Sébestiena Japrisota, jehož román Past na Popelku dostal v roce 1963 Velkou cenu za kriminální žánr. Režie se ujal mimořádně zkušený René Clément (1913-1996) mající za sebou již desítky úspěšných titulů - namátkou třeba BITVA O KOLEJE, ZAKÁZANÉ HRY či GERVAISA. Česká televize ho nyní zařadila do seriálu Velikáni filmu a přidala v pátek 19. října jeho starší film ZAKÁZANÉ HRY (1952) - jedno z největších protiválečných dramat poválečné kinematografie, oceněné Zlatým lvem na MFF v Benátkách.

Zpět však k filmu CESTUJÍCÍ V DE&STI. Zaujme přesvědčivými hereckými výkony. Marl?ne Jobertová (1943) se zrzavými vlasy dovede být roztomilá i tvrdohlavá a pochopíte proč se zde rodila budoucí hvězda francouzského filmu. Kontrast mezi její křehkostí a tvrdostí sebevědomého Charlese Bronsona (v té době již osvědčeného představitele drsných chlapů - vzpomeňme na jeho role ve westernech SEDM STATEČNÝCH a TENKRÁT NA ZÁPADĚ či válečném filmu TUCET &SPINAVCŮ) je dramaticky silným zdrojem napětí. Přitom tady - překvapivě - Bronson jakoby ukazoval i druhou stranu svého umění - je nejen tvrdým vyšetřovatelem, ale dokáže se i usmát a skončí jako ochránce obviňované. Zajímavostí je, že roli Nicoll si zahrála tehdejší Bronsonova manželka Jill Irelandová, jejíž život v roce 1990 ukončila leukémie. Film získal v roce 1971 Zlatý globus jako nejlepší zahraniční film.

Film CESTUJÍCÍ V DE&STI vás přesvědčí, že psychologické thrillery Francouzi dokonale zvládali a dovedli jim dát potřebnou porci napětí. A na to, že se před více než čtyřiceti lety točily filmy přeci jenom trochu jinak si velice rychle zvyknete.

Foto: filmweb.pl, tierradecinefagos.com

**************************************

CESTUJÍCÍ V DE&STI
(Le Passager de la pluie/L´Uomo venuto dalla pioggia)'
Francie, Itálie 1970, režie René Clément,
uvádí ČT2 v pondělí 15. října od 21,50hodin

13.10.2012 - Stanislav Polauf