Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Planet Connection veze poprvé do Prahy Mexican Institute of SoundÚvodník: Hlavním hostem říjnových Planet Connection bude projekt Mexican Institute of Sound. Pod jeho hlavičkou se skrývá DJ a producent Camilo Lara, který do Prahy přiveze opojný mix západní taneční hudby a hip hopu střižený větším než malým množstvím tradičního latinskoamerického stylu cumbia.

Článek:
Největší hvězda mexické taneční hudby si v Paláci Akropolis odbude svoji českou premiéru.
 
Camilo Lara z mexického hlavního města je jako hudební Superman. Přes den šéfuje místní pobočce nahrávací společnosti EMI a v noci se proměňuje v šíleného vědce, který ve své domácí laboratoři plné vinylových desek slepuje z tanečních beatů a hip hopových scratchů a samplů ze stařičkých mexických desek bláznivého zvukového homunkula. „Když jsem vyrůstal, ozývaly se z mého pokoje kapely jako Bauhaus, A Tribe Called Quest nebo Primal Scream. A v kuchyni mezitím moji rodiče poslouchali nahrávky stylu cumbia. Muzika, kterou dělám teď je mixem toho všeho,“ vysvětluje Camilo Lara zrod svého originálního stylu, v jehož tavícím kotli se vaří také dub, punk a nebo spousta tradiční latinskoamerické hudby.
 
Svoje švihlé koláže Lara nejdříve jen posílal na kompaktech kamarádům místo vánočních dárků, v roce 2005 se ale konečně nechal přesvědčit a připravil regulérní debut projektu Mexican Institute of Sound (Instituto Mexicano Del Sonido). Fantastické album Méjico Máxico mu udělalo ve světě obrovské jméno a zároveň odstartovalo vlnu zájmu o mexickou elektronickou hudbu. Na následném albu Pinata hostují veteráni Tom Tom Club či japonský hudebník Fantastic Plastic Machine, zatímco tři roky stará nahrávka Soy Sauce se zcela obešla bez samplů, které nahradila živá kapela. Zatím posledním počinem MIS je letošní deska Politico.
 
Mexican Institute Sound je také podepsaný pod remixy pro Placebo či Johnnyho Cashe, podílel se na hudbě k filmovým hitům Mexická jízda či Drsňák a frajer a jeho skladby zní z reklam či počítačových her. Jeho odvážná fúze taneční moderny s tradiční latinskoamerickou hudbou slaví ve světě obrovské úspěchy, čehož důkazem je třeba pozvánka na prestižní festival Coachella. „Přestavte si Hot Chip na návštěvě Buena Vista Social Clubu nebo šílený taneční večírek, který se koná po ulicemi Mexico City“ oslavoval jeho vystoupení americký magazín CMJ. 24. října budou moci jeho slunný taneční koktejl konečně ochutnat i čeští posluchači.
 


19:00 Jana Troupová - promítání a cestovatelská beseda MÉXICO – nejen po stopách indiánů: Zapadlé vesnice mexické vysočiny, „krkací“ rituály na vyhánění ďábla, krásné podvodní jeskyně Yucatánu, pruhatí Guatemalci v ještě barevnějších autobusech, kult boha, který si rád zakouří, a především místní lidé, kteří
jsou nejpříjemnějším kořením jakékoli oblasti.
 
22:00 afterparty Tropicalista meets Gadjo.cz / selekce mexických hudebních stylů cumbia a mariachi s cikánským temperamentem
 
Mexické menu restaurace Paláce Akropolis:

Sopa de frijoles con crema 45,– (se slevou 27,–) Fazolová polévka se smetanou
A la parrilla con salsa de batata 149,– (se slevou 90,–) Grilované sladké brambory se salsou
Ensalada caliente con carne picada 149,– (se slevou 90,–) Teplý salát s mletým masem
Grilovaná hovězí žebra s chilli 189,– (se slevou 120,–)
Arroz con Leche 65,– (39,–) Mexický rýžový nákyp
 
 
Ikonka: artandculturemaven.com, zdroj: Palác Akropolis22.10.2012 - redakce