Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kniha PLZEŇSKÝ PRAZDROJ – PŘÍBĚH, KTERÝ NEPŘESTÁVÁ INSPIROVAT



Úvodník: Ke 170. výročí založení Plzeňského Prazdroje a uvaření první várky piva Pilsner Urquell vychází nejrozsáhlejší publikace o historii pivovaru a jeho světoznámého pěnivého moku.

Článek: Autoři Vladimír Jurina, plzeňský novinář Josef Kejha a historik Jiří Janouškovec nazvali svoji unikátní knihu „PLZEŇSKÝ PRAZDROJ – PŘÍBĚH, KTERÝ NEPŘESTÁVÁ INSPIROVAT.“ Inspirovali se v dříve vydaných knihách o historii plzeňského pivovaru, materiály hledali v archivech a historických spisech. Nový titul proto nabízí mnoho zajímavostí i méně známých faktů o Plzeňském Prazdroji a pivu Pilsner Urquell, například detaily o důvodech a průběhu vzniku pivovaru nebo zatím nepublikované události v Prazdroji po roce 1948.

 „Věřím, že kniha bude pro řadu čtenářů nejen poutavým příběhem o historii našeho pivovaru a životě jeho zaměstnanců, ale stane se i zdrojem zajímavých informací o širších společenských souvislostech napříč dvěma stoletími. Je to ideální vánoční dárek nejen pro příznivce plzeňského piva,“ poznamenal jeden z autorů knihy Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje.

Knize přináší nejen historické údaje, ale také názorně přiblížuje čtenářům atmosféru a ducha dané doby – publikace totiž fakta o pivovaru rámuje do kontextu společenských a politických událostí, které ovlivňovaly nejen vývoj pivovaru, ale i běžný život jeho zaměstnanců a obyvatel Plzně. Kapitoly zachycují jednotlivé etapy historie pivovaru včetně jeho vzniku v roce 1842, období získávání úspěchu ve světě a využívání převratných vynálezů v druhé polovině 19. století, neopomíjejí ani stagnaci během světových válek a zachycují i atmosféru v dobách socialismu. Poslední kapitola uzavírá knihu děním po roce 1989 a rozsáhlými investicemi do rozvoje značek Plzeňského Prazdroje, kvality piva i služeb, které v takové míře nezaznamenalo žádné období v historii pivovaru.

Křest knihy se konal v nově otevřené Pilsner Urquell Galerii v Praze U Lužického semináře ve středu 21. listopadu 2012 a laskavě se ho ujal herec a scenárista Zdeněk Svěrák. Toho s plzeňským pivem spojuje i dlouholetá partnerská spolupráce Plzeňského Prazdroje s Divadlem Járy Cimrmana i s Centrem Paraple. Když se v lednu 2007 ukládaly do historických sklepů pivovaru v Plzni vzkazy současných osobností budoucím generacím, přispěl i Zdeněk Svěrák, který napsal:

Milí vzdálení potomci, zajímalo by mě:

  1. jestli se ve Vaší době v Čechách ještě mluví česky

  2. jestli jsou u Vás pořád tak hezké holky jako v našich časech

  3. jestli bylo vynalezeno něco ještě lepšího než pivo.“

******************************************************
Vladimír Jurina, Josef Kejha, Jiří Janouškovec:
PLZEŇSKÝ PRAZDROJ – PŘÍBĚH, KTERÝ NEPŘESTÁVÁ INSPIROVAT.

Vydalo nakladatelství NAVA. Kniha bude k zakoupení v Pilsner Urquell Galerii v Praze, na e-shopu Plzeňského Prazdroje a ve všech renomovaných knihkupectvích.



Na fotografii Vladimír Jurina, Josef Kejha, Zdeněk Svěrák, R. Boor Paskalová a O. Rubner.
Zdroj: Plzeńský Prazdroj, public-eye


28.11.2012 - redakce