Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Když zemře legenda...Úvodník: Je symbolem amerického hrdinství, zaoceánským Mirkem Dušínem obohaceným o nadlidské schopnosti. Kapitán Amerika ale není nesmrtelný. A zubatá číhající v hledáčku zaměřovače si došlápne i na něj. Tím celý příběh teprve začíná...

Článek: Když Timely Comics, předchůdce dnešního slavného komiksového Olympu jménem Marvel Comics, prvně představil hrdinu jménem Captain America, asi málokdo tušil, jakou cestu tahle postava ujde. Prototypální klaďák bojující proti nacistům ztratí plošnost, a získá tak mnohem složitější, propracovanější osobnost.Blonďatý svalovec oděný do barev USA se neztratí ani po válce. Stane se součástí Avengers, když se roku 1964 postaví do čela superhrdinské bandy. Po útocích na WTC se stane součástí špionážní skupiny S.H.I.E.L.D., ale zároveň se zarantně postaví proti nařízení, které chce registrovat všechny superhrdiny. A právě tady poklepe na Kapitánovo rameno Smrt...

Pokud by vás zajímal jeho životopis, prozradíme, že se oficiálně narodil 4. července 1920 v New Yorku coby Steve Rogers. Neduživý hošík snící o spáse Ameriky a málem celého světa nemá růžové dětství. Otec Joseph Rogers zemře, když je budoucí superhrdina ještě škvrně, matka jej následuje přibližně o deset let později. Steve se poté marně snaží prodrat do armády. Odhodlaného chlapce s podměrečnou vahou a tělem jako věchýtek ale nikdo nechce. Alespoň zpočátku. Odhodlanost a učebnicová rizost jeho počínání z něj udělají ideálního pokusného králíka projektu Znovuzrození. Dostane tak zvané sérum supervojáka, první vlaštovky, která měla brzy získat podobu celých pluků. Jenže nacisté číhají všude. Brutální sabotáž projektu má jediný výsledek. Steva, teď již Kapitána Ameriku. Zoceleného, s dokonalými reflexy.

Píše se rok 2007. Kapitán Amerika se po ostrých bojích proti nutné registraci vzdá. Odloží masku a v poutech jako zločince ho vedou k soudu. Po tom všem, co pro svou zem udělal... Lidé se bouří, jeho nejbližší chystají záchrannou akci. Jenže v nedalekém okně číhá za hlavní nepřítel číslo jedna. A sedativy omámený Steve tentokrát neunikne. Při první ráně raději nastaví vlastní tělo pro záchranu ostatních. Druhá rána přijde ze zálohy, tam, kde by ji nikdo nečekal. Spojené státy nemají svou ikonu. Co bude dál?

Ve vzduchu se mísí strach, znechucení a hlavně otázka: Může být Amerika toutéž Amerikou bez Kapitána? Má se glorifikovat a pomalu upadat do šedi muzeí a archivů, nebo je třeba stvořit stejného Kapitána, ale nového? A je vůbec někdo, kdo by tuto roli zvládl tak dobře, jako on? Rozhodování musí být rychlé. Úhlavní nepřítel Red Skull oslavuje a zdá se, že zlo bude mít tentokrát navrch. Spletenec příběhů retrospektivně odráží minulé křivdy a rozpoznat, kdo na čí straně stojí, je čím dál tím těžší. Vědí to sami hrdinové?

Dnešní Captain Amerika má daleko do prvoplánových bojů za druhé světové války. Spletitý příběh, perfektně vykreslené povahy postav, dobrá kresba a v neposlední řadě zdařilý překlad vás nenechá komiksovou knížku položit, dokud se neproušete k posledné stránce.

Captain America - Smrt omnibus 3: Ed Brubaker
Omnibus obsahuje sešity 25-42
Autor - Ed Brubaker
Počet stran - 452
Formát - 160 x 236 mm

19.12.2012 - Michaela Wilhelmová