Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - 40 let života mezi lidmi mě utvrdilo v tom, že rozum na ně neplatí



Úvodník: Příběh známého vědce a astronoma, který odvolal pod nátlakem církve své učení o oběhu planet okolo slunce, aby mohl tajně pokračovat ve svém vědeckém bádání. Přizpůsobil se. Budeme ho posuzovat především jako zbabělce nebo hlavně jako člověka, který zásadně přispěl k poznání světa?

Článek: Dramaturgie Divadla Na zábradlí vybrala text Bertolta Brechta Život Galileiho k tématu nepřizpůsobivých v jeho vyostřené podobě jako dilema, zda pod tlakem mocných odvolat své stanovisko a pokračovat v opozici ilegálními prostředky, nebo se držitelům moci postavit přímo i za cenu tvrdých represí či dokonce ztráty vlastního života, čímž by mohl být dán příklad následujícím generacím. Hra je koncipována na rozlehlém historickém půdorysu, pro inscenátory vyžadující i studium odborné literatury
 
Divadlo Na zábradlí inscenuje poslední - i když možná nedokončenou – verzi textu v překladu Rudolfa Vápeníka a Ludvíka Kundery a dává tím mj. velkou hereckou příležitost Miloslavu Mejzlíkovi v roli Galilea Galileiho. Inscenátoři předpokládají rezonanci s tématy současné doby především v otázkách možnosti a nemožnosti kompromisu a přizpůsobení se v negativním smyslu slova. A v neposlední řadě v nekonečné touze po vědění a ve víře o jejím smyslu pro společnost.
 
Je jisté, že pro autora to byly zásadní životní otázky, protože text napsal několik různých verzí a zabýval se jím téměř dvacet let až do své smrti. První verzi dramatického textu napsal Brecht v dánské emigraci v roce 1938.  Ústředním mottem bylo Brechtovi zjištění, že pravda má být šířena i lstí, což znamenalo, že Galileo své učení odvolává prostě proto, že v něm míní – byť ilegálně – pokračovat. Ve druhé verzi psané v americké emigraci je Galileo podán jako zbabělec ochotný přistoupit na kompromis s inkvizicí ze strachu před mučením.  Na třetí verzi začal Brecht pracovat v Berlíně roku 1955 a v průběhu příprav jejího inscenování 14. 8. 1956 zemřel. Ačkoliv třetí verze od druhé neprošla zásadní proměnou, směřovala v dramaturgických úpravách k větší sevřenosti textu a Galileova nenasytnost po dobrém jídle a víně je zde stejně intenzivní jako jeho nenasytnost po vědění.
 
Sezónu stávající 2012/13 jsme nazvali "Nepřizpůsobiví?", slovo „nepřizpůsobiví“ není však chápáno pouze jako přívlastek pro ty, kteří svým chováním a způsobem života obtěžují slušné občany, tedy především pro bezdomovce, opilce, drogově závislé či problémové „sousedy“, jak se v poslední době rozmohlo. Má být výzvou k zamyšlení nad existencí člověka ve světě, jaké je jeho patřičné místo na Zemi, pod Nebem, před druhými, pro druhé a s druhými lidmi. A také poukázat na jeho ambivalentnost a kvalitu, která může lidské společenství posunout kupředu.
 
 
 
ŽIVOT GALILEIHO
Bertolt  Brecht
 
Překlad                                        Rudolf Vápeník
Texty Písní                                   Ludvík Kundera
Dramaturgie                               Ivana Slámová
Scéna                                           Jonáš Czesaný
Kostýmy                                       Kateřina &Stefková
Hudba                                          Hanns Eisler a Jiří Samek
Pohybová spolupráce                  Jidřiška Křivánková
 
Režie                                           David Czesany
 
Osoby a obsazení
Galileo Galilei                             Miloslav Mejzlík 
Andrea Sarti                                Ivan Lupták 
Paní Sartiová                               Marie Spurná
Ludovico Marsili                         Ladislav Hampl
Virginia                                       Natálie Řehořová
Sagredo                                       Roman Zach
Kardinál Barberini                      Zdena Hadrbolcová 
Kardinál-inkvizitor                       Leoš Noha
Kardinál Bellarmin                      Natália Drabiščáková
Kurátor                                        Ondřej Mataj 
Malý mnich                                 Petr Čtvrtníček 
Cosmo de Medici                        Miroslav Sabadin 
Žena                                            Marie Fišerová
Pater Chritopher Clavius            Václav Petrmichl
Individuum                                  Ivan Voříšek
 
 
Premiéra se uskuteční 27. prosince 2012 v Divadle Na zábradlí.
Další reprízy 11. a 29. ledna 2013 vždy od 19. hodin.



26.12.2012 - redakce