Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mona LisaÚvodník: Podíval se do zápisníku na jméno, jakýsi markýz či co... Ale ať už to byl kdokoli, tvrdil, že má informace, týkající se krádeže Mony Lisy - nebo jak jí vlastně Francouzi říkají? La Joconde - z muza Louvre v roce 1911. Samozřejmě stará zpráva.

Článek: Fikce nebo "pouhé" umělecké ztvárnění čtenářsky lákavého tématu?
Carson Morton - Mona Lisa
tak trošku od obojího.

Carson Morton má irský původ a na počest svého již mrtvého otce přijal i americké občanství. Ve Státech žije již od svých jedenácti let. Po studiích žil ve Woodstocku. Delší dobu se živil jako profesionální hudebník.
Literární dráhu započal jako dramatik. Se svými divadelními hrami vstoupil do literárního povědomí i na Starém kontinentě. Následovala dráha scenáristy. 
Nyní žije u Nashvillu a mimo psaní se věnuje keltské hudbě.

Mona Lisa je jeho prozaickou prvotinou.

Ovšem na stylistice a dějovém spádu to čtenář nepozná. Před námi se odvíjí příběh založený na skutečné historické události. Ten náš se stal v roce 1911 a rozhýbal celý umělecký svět. Dosud nejsou úplně objasněny všechny okolnosti krádeže ani vzniku šesti naprosto dokonalých kopií.

Je opravdu tak snadné přijít do galerie a po čase se dozvědět, že díla, jež jsme tam obdivovaly, nevznikla rukou uvedených mistrů?

Kniha nám nabízí barvitý příběh jednoho z nejklasičtějších děl malířství. Kdo by si nepřál ocitnout se v pařížském Louvru? Zastavit se a pohlédnout do očí skrývajících tajemství, která zřejmě nikdy neodhalíme? Já tedy ano. Ale až tam jednou budu stát, napadne mě rozhodně jako první představa, zda je přede mnou originál. Jestli náhodou tam kdesi u nějakého soukromého sběratele v salonku nevisí na stěně ta pravá Mona Lisa a z dálky se nám nevysmívá.


Kniha není zážitkem pouze pro náruživce výtvarného umění. Strhne každého, komu není cizí napětí vytvořené dnes již tak málokde viditelným způsobem. Totiž bez násilí, krve a laciných efektů. Brilantní vypravěčský styl je pro tento román téměř synonymem.
Takže vřele doporučuji jako čtenářskou lahůdku.
   


(foto www.metafora.cz)


11.03.2013 - Julie Kolocová