Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - FRANÇOISE SAGANOVÁ - TV tip - v titulní roli Sylvie TestudováÚvodník: V polovině padesátých let zazářila jako meteor. Její román napsaný v pouhých devatenácti letech a vydaný v roce 1954 DOBRÝ DEN, SMUTKU ji vynesl na výsluní slávy a její další knihy našly miliony čtenářů. Pro mnohé se stala symbolem emancipované svobodné ženy, která si dovede užívat života. Jenže brzká sláva se stala i jejím prokletím... Jmenovala se Françoise Saganová.

Článek:

Nevím kolika dnešním čtenářům toto jméno ještě něco řekne. Ti postarší si na její romány, které přicházely na trh téměř každý rok, určitě vzpomenou. Pro ty mladší je to jméno z historie, znají možná z divadla její drama ZÁMEK VE &SVÉDSKU, ale nad novým vydáním jejích slavných knih jen kroutí hlavou. Jak tohle mohlo tehdy někoho zajímat? Plytké milostné trojúhelníky, lakonicky stručný styl psaní bez psychologického prokreslení postav, téměř bez děje a s problémy tehdejší "zlaté mládeže", která byla jiná a žila jinak než ta dnešní.

Současný pohled však nemůže zapřít skutečnost, že Saganová byla jednou z nejslavnějších spisovatelek své doby. Sám pamatuji fronty na její knihy, jejichž překlady kupodivu vycházely dříve ve slovenštině než česky. Saganová byla v padesátých a začátkem šedesátých let pro nás symbolem svobody, otevřenosti a mírné nemorálnosti. I když kdosi z přísných kritiků se vyjádřil, že v jejích knihách je asi "tolik literárních kvalit jako v jednom odstavci Balzaka" Saganová (nebo lakonicky "Saganka") se dobře četla, její knížky byly útlé, takže vám na ně stačil jeden večer a při čtení jste měli příjemné pocity, které vám vydržely ještě dlouho poté, co jste knížku odložili.

Na obrazovky české televize se nyní dostává film FRANÇOISE SAGANOVÁ, známý u nás již z DVD prodejen, kde nesl název NEHANEBNÉ LÁSKY FRANÇOISE SAGANOVÉ. V roce 2008 jej natočila režisérka Diane Kurysová (*1948) z jejíchž dvanácti filmů známe snad jen DĚTI STOLETÍ (vydané pouze na VHS) mapující vášnivou lásku mezi Georges Sandovou a Alfredem de Mussetem a z kin pak romantickou komedii LÁSKO MOJE, KDE JSI? se Sophií Marceauovou.

Film sleduje životní osudy slavné spisovatelky od jejích slavných začátků přes její rebelské a bouřlivé mládí, pozdější politickou revoltu až po dobu, kdy neunesla tíhu své slávy. Titulní roli vytvořila přesvědčivě a věrohodně francouzská herečka Sylvie Testudová (viz foto v závěru) - vzpomeňte na její úžasné výkony ve filmech VZDÁLENÁ CHVĚNÍ či LURDY. Stejně jako Saganová nevyniká výraznou krásou, ale dokázala se s postavou spisovatelky doslova sžít - jak trochu nahrbebnou postavou, svérázným rytmem řeči, lapidárním humorem či pověstnou jikrou v očích. "Měla jsem o ní velmi zkreslené představy...uvědomila jsem si, že v ní byla zároveň svoboda, neposlušnost a vzpurnost současně s obavou ze samoty... Před očima jsem stále měla její podobu z doby těsně před smrtí (2004). To byla vystrašená žena visící nad pekelnou propastí s napuchlým obličejem..."

Překotný život Françoise Saganové (vlastním jménem Quoirezové) doplňují spisovatel Bernard Frank (Lionel Abelanski), věrný tanečník Jacques Chazot (Pierre Palmade) a později stylistka Peggy Rocheová (Jeanne Balibarová), s nimiž udržovala střídavě intimní vztahy a u nichž hledala oporu. Režisérce se podařilo věrně vykreslit vnitřní smutek ženy, která prožila dvě krátká a nešťastná manželství a samotné se jí v lásce nedařilo - buď milovat neuměla nebo naopak chtěla příliš mnoho, což jí zvolení partneři či partnerky nedokázali dát. Chtěla od života vše a hned - jako James Dean proto měla slabost pro rychlá auta, což skočilo havárií v roce 1957. O skoro dvě desetiletí později skončila ve vězení za šíření narotik, o sedm let později pak znovu tamtéž za daňové podvody. Její život končil smutně - propad na společenské dno - hráčská vášeň, závislost na alkoholickém a drogovém opojení... Zatímco v roce 1958 vyhrála v kasinu 8 milionů franků, za něž si pořídila přepychový dům, krátce před smrtí musela všechen svůj majetek prodat. Sláva bývá rychlá a krátká, konce bývají smutné a dlouhé. I o tom je film Diany Kurysové.
Foto: alliancefrancaise.cz, direto.cz

*******************************************************************************

FRANÇOISE SAGANOVÁ
(dřívější český název NEHANEBNÉ LÁSKY FRANÇOISE SAGAN,
originální název Sagan)

 

Francie 2008, režie Diane Kurysová
 uvádí ČT 2 ve středu 9. ledna ve 22,30 hodin04.01.2013 - Stanislav Polauf