Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - STRAŠÁK - TV tip - Vrány se rády smějí...Úvodník: Dvě podivné existence se náhodou potkají při stopu na dálnici. Jsou to rebelové proti moderní chladné společnosti nebo jenom zoufalci, kteří mají sice své životní sny, ale už ne sílu a možnost je naplnit?

Článek:
Film STRA&SÁK vzbudil pozornost poroty v Cannes roku 1973, která mu udělila svoji najvyšší cenu - Zlatou palmu. Mimořádný ohlas měl i o dva roky později v českých kinech. Čím vzbudil takovou pozornost kritiky i publika?

Jsou filmy, s jejichž hrdiny by se divák rád ztotožnil, jejichž život by také rád žil. Na druhém pólu jsou filmy o lidech, kteří žijí jiný život, než by divák sám hledal, hrdinové, kteří někdy i mohou diváka odpuzovat, ale přesto něčím zaujmou, vryjí se do paměti. Dva ošuntělí muži filmu STRA&SÁK, kteří se potulují po Americe, by mohli být jakýmsi dozvukem "rebelů," jichž americká kinematografie porodila koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let řadu - viz nejznámější dvojice hippies na motorkách Petera Fondy a Dennise Hoppera v BEZSTAROSTNÉ JÍZDĚ. Místo rebelství z nich však spíše čiší zoufalost, bezradnost nad životem z něhož by nejraději utekli - jenže kam?

Když se na málo frekventované silnici tato dvojka potká, příliš si do oka nepadne. Obtloustlý Max (Gene Hackman) balící své špeky do mnoha vrstev různorodého sekundhandového oblečení a subtilní Lion (Al Pacino) tak trochu ještě dítě, i když už také poznamenaný drsností života. Max je hromotluk, který rád řve, pere se ("Nikomu nevěřím. Nikoho nemiluju. Každýmu rozbiju hubu...") a právě se po pěti letech vrací z vězení, kde si vysnil životní cíl - vlastní umývárnu aut. Lion měl také pohnutý život, strávil pět let na moři a jeho cílem je najít v Detroitu své dítě, které ještě neviděl. Při jednom noclehu vykládá Maxovi svoji životní filozofii: "Myslíš, že se vrány bojí strašáka? Nebojí se, to mi věř, vrány se smějou. Farmář postaví strašáka, dá mu legrační širák a šaty. Vránám se to zdá legrační a smějou se, mohou se popukat smíchy. A říkají si: Ten farmář Jones je fajn, rozesmál nás, a tak ho nebudeme trápit."

Oba vyvrhelové a bezdomovci putují jak se dá americkou krajinou, občas vezmou přiležitostnou práci a jindy zas něco ukradnou. I když jejich bludná cesta po dálnicích a silnicích od města k městu přináší spíše zhroucení snů a řadu zklamání za sebou, oba hrdinové však naleznou něco nesmírně cenného a trvalého - silné přátelské pouto, dokonce se nebojme říci ryzí přátelství.

Schatzbergův film působí zpočátku drsně syrově a jeho silnou stránkou jsou herecké výkony obou představitelů - Gene Hackmana a Al Pacina (viz foto). Postupně však "zlidšťuje" přidává na sentimentu a při závěrečném gestu Maxe, který ušetřené peníze místo na vysněnou myčku dá na léčení přítele, mohou citlivějším divákům vytrysknout i slzičky. Je dobře, že si Česká televize znovu na tento titul vzpomněla a představí jej divákům, kteří v době jeho premiéry třeba ještě ani nebyli na světě.

Foto: kinobox.cz, cstelevize.cz, csfd.cz, s-antikvariát.cz

*****************************************************************
STRA&SÁK (Scarecrow)
USA 1973, režie Jerry Schatzberg
uvádí program ČT 2 v pondělí 20. dubna od 21,40 hodin


 
 


 
 

17.04.2020 - Stanislav Polauf