Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 19. ročník festivalu Česká taneční platforma je tuÚvodník: Přehlídka toho nejlepšího z českého současného tance a pohybového divadla, kterou uvede občanské sdružení Tanec Praha, proběhne od 11. do 14. dubna 2013 na pěti pražských nezávislých scénách (Ponec – divadlo pro tanec, Alfred ve dvoře, Divadlo Archa, Studio ALTA, Teatro NOD). Během čtyř festivalových dnů se představí zásadní české umělecké skupiny jako 420PEOPLE, DOT504 & Teatr Novogo Fronta, Lenka Vagnerová & Comp., ME–SA, NANOHACH, Spitfire Company, Tantehorse nebo VerTeDance. Svůj původní projekt také představí Andrea Miltnerová.

Článek:

Finální program platformy byl vytvořen na základě doporučení dramaturgické rady složené z profesních odborníků a odbornic na oblast českého současného tance.

Festival Česká taneční platforma každoročně uděluje oborové ceny Tanečník / Tanečnice roku, Taneční inscenace roku a Cenu diváka.
Účast ve festivalové porotě, která se skládá kromě českých osobností také ze zahraničních hostů letos přislíbily např. dlouholetá ředitelka choreografického centra a festivalu Danse ? Lille Catherine Dunoyer de Segonzac nebo umělecká ředitelka Dansmakers Amsterdam Suzy Block. Cenu za světelný design uděluje partner festivalu - Institut Světelného Designu.
Hlavní program festivalu doplní další akce, v rámci kterých se budou moci diváci osobně setkat s tvůrci a blíže se seznámit se vznikem tvorby děl současného tance.

 

O tom, že byla kvalita českého současného tance v loňském roce velmi výrazná, vypovídají také úspěchy domácích interpretů v zahraničí.
V top dvacítce projektů evropské platformy Aerowaves byla česká tvorba v roce 2012 zastoupena dvakrát, a to s díly Tanec magnetické balerínky Andrey Miltnerové a Much more than nothing skupiny ME-SA. Zaujala také choreografie Wind-up Václava Kuneše (420PEOPLE). Zásadní úspěch zaznamenala také choreografka a tanečnice Miřenka Čechová, která pod hlavičkou skupiny Tantehorse vytvořila dílo s názvem S/He is Nancy Joe. Americká taneční a divadelní kritička a držitelka Pulitzerovy ceny Sarah Kaufman je označila za jedno z nejzásadnějších tanečních děl roku 2012. Deník The Washington Post také na titulce sekce Style uveřejnil její pochvalnou recenzi tohoto díla. Tyto a další projekty budou moci diváci zhlédnout v rámci programu České taneční platformy.
(foto www.tanecpraha.cz)


06.04.2013 - redakce