Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pokochejte se pohledem romantika v Národní galerii v Praze



Úvodník: V dnešní době se zvyšuje zájem široké veřejnosti nejen o umění 19. století, ale i o holandské umění. Národní galerie v Praze tak po úspěšných výstavách věnovaných Roelandtu Saverymu a neméně úspěšné výstavě Rembrandt & Co. nyní navazuje výstavou obrazů romantických holandských a belgických malířů, jejichž díla ve své době plnila výstavní sály, domy obchodníků s uměním a byla skvostem soukromých sbírek tehdy nově vznikající společenské vrstvy.

Článek: Výstava Pohledem romantika je tak unikátní příležitostí spatřit ucelenou sbírku 70 obrazů, jež své putování zahájila v roce 2010 v sálech petrohradské Ermitáže v Rusku, pokračovala přes další významné umělecké evropské instituce (Museum Leuven – Belgie, KUMU Art Museum – Tallin, Estonsko, Gemeentemuseum – Haag, Nizozemí, Koekkoek Museum, Kleve – Německo, Sinebrychoff Art Museum – Helsinky, Finsko, Národní muzeum – Riga, Lotyšsko) a nyní je uspořádána v Salmovském paláci v Národní galerii v Praze. 
 
                                                                                                                                       
 
 
Umělecká sbírka Jefa Rademakerse je považována za jednu z největších soukromých sbírek holandské a belgické romantické malby v Evropě. Na výstavě je představeno 70 děl, i když celá sbírka obsahuje více než 100 obrazů datovaných do let 1806–1870.
Skutečnost, že jsou v ní zastoupeny dnes dvě národnosti, má své historické opodstatnění:
na počátku 19. století byly totiž obě země součástí Spojeného království nizozemského.
 
Výstava Pohledem romantika představuje výtvarnou linii belgicko-holandské malby, která vstoupila do evropského romantismu a zcela vědomě navázala na svou silnou historickou malířskou tradici 17. a 18. století. Ve sbírce jsou zastoupeny idylické krajinomalby, noční a námořní scény, portréty, zátiší a žánrové výjevy vyznačující se emocionálním lyrickým vnímání reality. V malířském souboru se představují Barend Cornelis Koekkoek, Andreas Schelfhout, David de Noter, Fredrik Marinus Kruseman, Jacob Abels, Basile de Loose, Petrus van Schendel a mnozí další. Název výstavy současně vyjadřuje i charakteristiku Rademakersova tvůrčího přístupu k životu a sběratelství.
 
K výstavě vychází stejnojmenný katalog.
 
Kurátorka:                             Kateřina Kuthanová
Koordinátorka výstavy:        Martina Veverková
Produkce / výstavní část:    Ivana Nováková
Lektorské programy:            Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století   
Marketing:                             Marek Gregor
Místo konání:                        Salmovský palác
Datum konání:                      3. 5. – 1. 9. 2013


Salmovský palác
Hradčanské nám. 1, 2
118 00 Praha 1
 
 
 
VSTUPNÉ:
základní           100 Kč
snížené              50 Kč
rodinné            150 Kč
školní skupina   20 Kč / žák


 
Zdroj: Národní galerie v Praze



08.05.2013 - redakce