Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pražský novoměstský tip na procházku: Vyražte za výhledem i památkami!Úvodník: Deštivé jaro letos na sebe nechalo dlouho čekat. A léto je již za dveřmi. Láká k vycházkám a výletům a příjemný podvečerní či víkendový zážitek nás může potkat i přímo ve středu Prahy. Nad parkem na Karlově náměstí se tyčí do výšky sedmdesáti metrů věž Novoměstské radnice a nabízí netradiční výhled na celou Prahu.

Článek: Historie Novoměstské radnice se začala psát brzy po založení Nového Města pražského Karlem IV. roku 1348 a stala se němým svědkem všemožných událostí v čele se známou první pražskou defenestrací r. 1419 či dramatickým požárem r. 1559. Bývala i sídlem trestního a zemského soudu s vězením.  Na nádvoří se konaly popravy – naposledy ještě za nacistické okupace. Posledním vězněm byla krátce Milada Horáková. Celková rekonstrukce Novoměstské radnice probíhala dvacet let koncem minulého století a dnes slouží občanům Prahy a jejím návštěvníkům ke kulturnímu vyžití a svatebním obřadům.

Věž s 221 schody, dostavěná v roce 1456, již dávno neplní účel protipožární strážnice. V bývalém bytě věžníka, který kdysi hlásil zvonem nebezpečí, je nyní otevřena stálá výstava o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Jeden z nejkrásnějších pohledů se otevírá právě z ochozu věže. Ve věžní galerii nyní reflektuje pozoruhodná výstava Temné hlubiny štěstí prostřednictvím obrazů, soch a fotografií věčnou rovnováhu sil ve vesmíru. Na prázdniny se chystá pod záštitou primátora hl. m. Prahy výstava Generace barev aneb Seno a tráva: ve věži, v mázhauzu i na nádvoří budou vystavena díla vlastních i nevlastních členů jedné rodiny.
 
Výstavy  se konají  i v dalších prostorech radnice. Pod názvem Season of the square představuje v Galerii Novoměstské radnice své neobvyklé geometrické koláže a kompozice, inspirované klasickou čínskou tvorbou malíř Ladislav Janiga. Život ve vysokohorských podmínkách na hranicích Pákistánu přiblíží plánovaná fotografická výstava K2 – Hora hor „Diamant Karákoramu“.
 
Ve 2. patře radnice probíhá dlouhodobě velice úspěšná Neviditelná výstava o světě nevidomých lidí. Jaké to je žít bez zraku, jehož prostřednictvím člověk získává nejvíce informací? Po nezapomenutelné hodině v naprosté tmě, kde se řídíte výhradně hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu, vás čeká i viditelná část výstavy a rozhovory se zcela či částečně nevidomými průvodci o jejich osudech a jejich nepostradatelných přátelích, pomocnících a očích v jednom – asistenčních vodících psech.

Na milovníky vážné hudby čeká několik koncertů ve slavnostních prostorách Velkého sálu, jehož stěny krášlí zbytky nástěnných maleb ze 16. století. Až do konce prázdnin bude probíhat 3. ročník  Novoměstského letní festivalu, který bude patřit „tanečním rytmům v klasice“. Hudebním zážitkem bude též španělský sbor Antara Korai jako host Dětského pěveckého s boru Rolnička nebo další z řady koncertů komorního orchestru „Symphony Prague“ i tentokrát s M. Vilímcem. Karlova Novoměstská radnice si  vzpomene na hudbu, při níž vznikala, koncertem Spinato intorno al Cor v podání norského vokálně-instrumentálního souboru CURRENTES . Na nádvoří proběhne v červenci jeden z koncertů festivalu „Jazzový Most“, který  bude letos  postaven z Prahy do Schwetzingenu..
 
Koncem června  si milovníci literárních večerů mohou poslechnout během Autorského čtení  hosty básníka Jaroslava Holoubka - básnířku Dagmar Sedlickou a prozaika Luboše Palatu za  hudebního doprovodu  v podání - Jan Spálený TRIO. 
 
Již 22. června se můžete zúčastnit velké dobrodružné celodenní orientační hry 1 000 schodů po pražských věžích: Start je na nádvoří Novoměstské radnice a cílem je po zábavném dnu plném historicko-pozorovacích úkolů říci si večer hrdě: „Znám Prahu!“.

A všechno to začíná Novoměstskou radnicí...

Více informací - www.nrpraha.cz

19.06.2013 - redakce