Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - České detektivní povídky: Podivné vražděníÚvodník: K době prázdnin a dovolených alespoň jedna kniha detektivek patří. Proč tedy rovnou nesáhnout po čerstvé novince z Mladé fronty, souboru deseti detektivních povídek s názvem Podivné vraždění? Co člověka vede k tomu, aby spáchal zločin?

Článek:
Autory všech povídek jsou tak zvučná jména jako Martin Petiška, Heda Bartíková, Ladislav Muška nebo Věnceslava Dezortová. Každá z nich se odehrává v jiném prostředí,  mezi lidmi odlišného ražení, ale přesto mají jedno společné: zločin. Navíc jsou řazeny podle podobnosti. Gay nebo lesbička?
Některé povídky – jako ta s názvem Když kohout pije, nebo Vraždění s Masákem – jsou zahaleny tajemstvím. V prvním případě jde o románek s hrobníkem, bydlícím v domku na hřbitově. Romantické procházky po místě posledního odpočinku, tajemný hrob, na kterém se objevuje orchidej v krabičce, ale také kufřík s chirurgickými nástroji, volný přístup do márnice a prázdný, jakoby připravený hrob… Co z toho může vzniknout?
Vraždění s Masákem od Viktorína Šulce je mnohem kratší, avšak možná ještě děsivější. Masák je záhadná postava, stvoření, které vraždí. Je jasné, že hlavní podezření padne na chlapce, kterému Masák našeptává. Ale žádný strach – nikdo na nic nepřijde, Masák všechny stopy zahladí, o všechno se postará… a najednou to praskne. Rádce Masák jako by nikdy neexistoval…
Další dvojice povídek má jasný erotický podtext. Proč se vůbec namáhat se spácháním vraždy a sháněním alibi, když ne kvůli lásce? Pachatelé se neštítí ničeho, ani do zločinu namočit malé dítě. Na vině však není jen a pouze vrah. Kdo to kdy viděl nechávat pistoli na místě, odkud si ji může půjčit benjamínek rodiny? Všechno je promyšleno do nejmenšího detailu, stačí však jen několik drobností a případ je rázem jasný. Důvodem je… žárlivost? Pomsta? Tolik v povídce Česká trojka, jejímž autorem je Adam Borek.
Následuje text Slyšel někdo výstřel? od Věnceslavy Dezortové. Případ je mnohem zapeklitější, zastřelený podnikatel je podezírán z obchodu s drogami, děj však vyústí v další vraždu a světlo světa tak spatří aféra, na které by si media mileráda smlsla. Kdo za vraždami stojí? Nikdo nic neví, nikdo nic neslyšel…
Ani spáchání zločinu kvůli majetku nepatří mezi neobvyklé. Do téhle kategorie by se dala zařadit většina zbývajících povídek. Ne ve všech dojde vyloženě k vraždě. Jednou je to pokus o ni, který se změní v sebevraždu (byť za pomoci okolí), podruhé, v povídce o Sherlocku Holmesovi z pera Martina Petišky, v důsledku zachování rodového majetku dojde k podvodu a po letech záhadnému zmizení francouzského šlechtice. A konečně v příběhu Nebeská Rybná jde o účet s miliony, úmrtí holčičky v období války a přívěsek na památku. Všechno se zdá logické, ale nic nemusí být takové, jak to na první pohled vypadá…

Ukázka z knihy:
„Ukážu ti, Jolando, něco, o čem nikdo neví…“
Shýbne se, nahmatá malé kovové – téměř neviditelné – držátko v trávě, trhne jím, vyzdvihne skrytý poklop a objeví se prostor s vybetonovanými stěnami.
„Sem, Jolando, můžu pohřbít, koho budu chtít. Je to slepý hrob,“ s potměšilým úsměvem říká a po delší pauze víko spustí. Ozve se dutá rána. Rozchechtá se jako šílenec a není k zastavení."


Podivné vraždění (Bartíková, H.: Když kohout pije)
Praha: Mladá fronta 2013


30.08.2013 - Lenka Martinková