Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Feng-šuej, tajemství čínského učení



Úvodník: Stejnojmenná kniha Richarda Creightmora, již letos vydalo nakladatelství Dokořán, je padesátistránkovým seznámením s magickou vědou o zemi a proudění energií na ní, které zasahuje do našich obydlí a tedy i do nás.

Článek:

Už z velikosti knížky 15x18 cm a její útlosti je zřejmé, že se tu nejedná o podrobný rozbor. Je to spíš takový slovníkový úvod do pravidel. Dozvíme se z něho základní princip, ale využívat získané informace v praxi budeme jen těžko. Kniha ve čtenáři spíš budí další a další otázky - ne, že by to bylo samo o sobě špatné, princip "vím, že nic nevím" vždycky vede směrem dopředu.

Až heslovité pojetí je zajisté účel, přesto je to docela škoda. Při důslednějším vysvětlení by zájemcům o toto učení jistě uvízlo v mysli víc informací, takto jich spousta jen proklouzne mezi prsty. Zkratkovitost knihy naštěstí vyrovnávají alespoň obrázky a diagramy, které názorně doplňují stručný výklad. Bez nich by se čtenář v tom obrovském množství nových pojmů často jen stěží orientoval, pomáhají text vstřebat.

Jelikož feng-šuej se zabývá správným prouděním energie a vyzdvižením vitální síly čchi, můžeme si díky této knížce udělat alespoň hrubou představu o tom, na jakém místě je vhodné postavit dům či jakým způsobem bychom si měli zařídit byt či uspořádat zahradu. Publikace nás nasměruje alespoň na několik základních prvků, které můžeme použít. Jistě nejednou zjistíme, že jsme intuitivně dokonce již některé z nich při stavbě či rekonstrukci zahrnuli (např. příliš hranatou zahradu jsme rozvlnili klikatými cestičkami, ostré tvary v bytě zjemnili kulatými doplňky apod.).

V průběhu četby se nám zároveň do krve dostává všepohlcující princip protikladů, jin a jang, které nám kniha dovolí vidět všude a hlouběji vnímat rozdíl mezi jejich rovnováhou (protože čím víc jednoho přibývá, druhý stejnou měrou ubývá) a harmonií.

Feng-šuej Richarda Creightmora je rozhodně zajímavou publikací, do tajemství čínského učení nám však dovolí nahlédnout jen za bránu. Vnímejme to tak, že tu jde spíš o otevření možností. Jen na nás záleží, zda bránu za sebou opět zavřeme či budeme pátrat dál, v jiných mapách, v jiných knihách.

 

 

Richard Creightmore

Feng-šuej, Tajemství čínského učení

Přeložila Petra Martincová

Dokořán 2013

Obálka: www.dokoran.cz

 





19.09.2013 - Renata Šindelářová