Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Severské filmové čtvrtky: BRATRSTVOÚvodník: Skandinávský dům a kino Evald uvádí v rámci unikátního dlouhodobého projektu Severských filmových čtvrtků další aktuální snímek ze současné severské kinematografie: dánský film Bratrstvo, věnující se příčinám vzniku a fungování neonacistických skupin v Dánsku.

Článek: ČT 3. 10. 19:00 Bratrstvo (Broderskab, Dánsko 2010, režie Nicolo Donato, 97 min)

Bratrstvo vypráví příběh o nebezpečné lásce a hledání vlastní identity. Poté, co zažije zklamání ze zamítnutého povýšení v armádě, je mladý voják Lars náhodou sveden dohromady se členy neonacistické skupiny vedené charismatickým Michaelem, a přestože se s jejich ideologií zpočátku neztotožňuje, ke skupině se přidává. Michaelova pravá ruka, Jimmy, s Larsovým zapojením zprvu nesouhlasí, ovšem postupně se mezi oběma mladými muži vyvine tajný vztah. Jimmy se tak ocitá v dilematu mezi vlastními emocemi a loajalitou k neonacistické ideologii. V originálním znění s českými titulky.
 
Cílem Severských filmových čtvrtků je zprostředkovat milovníkům severského filmu aktuální, v České republice nedostupné snímky. Vždy první čtvrtek v měsíci nabízí kino Evald perlu současné severské kinematografie v dramaturgii Skandinávského domu, která se přes své nesporné kvality a ocenění nedostala do českých kin. Ve výběru filmů je zohledňováno rovnoměrné zastoupení všech (velkých) severských zemí.
 
Více informací na www.skandinavskydum.cz
 

01.10.2013 - redakce