Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - V Národním divadle se rozjíždí realizace unikátní inscenace 1914Úvodník: Sto let po vypuknutí ničivého konfliktu, který výrazně ovlivnil celé následující století, pro své diváky odvážně míchá nebývale silné ingredience: klíčový román české literatury Osudy dobrého vojáka &Svejka Jaroslava Haška, protiválečný opus Karla Krause Poslední chvíle lidstva a režijní mistrovství hvězdy současného moderního divadla Roberta Wilsona.

Článek: Ve středu 2.10. byl na slavnostní prezentaci v centru Prahy představen mimořádný projekt 1914, který vzniká pod vedením amerického režiséra Roberta Wilsona pro Národní divadlo.

Výsledkem je unikátní mezinárodní projekt aspirující na jeden z vrcholů evropské kulturní sezóny, který už nyní, v době příprav, vzbuzuje zájem zahraničních festivalů a produkcí. Na inscenaci 1914 pod Wilsonovým vedením pracují naši špičkoví herci: Soňa Červená, Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký a další. Na základě pečlivého castingu Robert Wilson do hereckého týmu přizval také uměleckou šéfku maďarského divadla Vígszínhás Enikö Eszenyi a člena Slovenského národního divadla Jána Koleníka, jedná se tedy navíc o koprodukční projekt hned několika zemí bývalé rakousko-uherské monarchie. 
Světová premiéra  inscenace 1914  je naplánována na 30. dubna 2014 ve Stavovském divadle.

08.10.2013 - redakce