Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Yo La Tengo, legendy americké nezávislé scény již 6. listopaduÚvodník: Koncertní premiéra, která je povinností pro všechny obdivovatele americké indie scény: jedna z tamějších nejrespektovanějších a nejdéle existujících kapel Yo La Tengo vystoupí 6. listopadu v pražském Paláci Akropolis. Představí zde (nejen) své nejnovější, celkově již osmnácté, album Fade, které řada kritiků označuje jako jedno z nejlepších v jejich historii.

Článek: Trio ve složení Ira Kaplan (kytary, klavír, zpěv), Georgia Hubley (bubny, klavír, zpěv) a James McNew (baskytara, zpěv) dokázalo za téměř třicet let existence úspěšně koncertovat v nejlepších halách i muzeích, ovládnout žebříčky hodnocení, nahrát melodii ze seriálu Simpsonovi, představovat Velvet Underground ve filmu I Shot Andy Warhol, vystupovat s nejvýznamnějšími jmény hudební historie i založit prosincovou tradici osmi koncertů v Hobokenu, New Jersey, odkud pocházejí. Yo La Tengo pro Prahu slíbili koncert dlouhý přes dvě hodiny, proto zahrají bez předkapely a začátek je již v 19 hodin. Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Paláce Akropolis a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura Charm Music. Více info: www.charm-music.cz.

Yo La Tengo založili manželé Ira Kaplan a Georgia Hubley v roce 1984 v New Jersey. Jejich jméno znamená ve španělštině „Mám to!“ a pochází z jedné příhody z prostředí baseballu. S dalšími hudebníky, které vybrali v konkurzu, o dva roky později vydali první desku Ride The Tiger. V roce 1987 přicházejí s dalším počinem New Wave Hot Dogs, o další dva roky později s deskou President Yo La Tengo, kterou si získali první přízeň kritiků. Album Fakebook z roku 1990 je zajímavé tím, že jde o soubor akustických coververzí oblíbených skladeb obou zakladatelů, nových písní i předělaných z minulosti. Další nahrávky pak přicházely v rytmu jednoho až tří let, až se celkové číslo včetně zatím posledního Fade ustálilo na osmnácti. Podíleli se také na hudbě k několika filmům. Od roku 1992 hrají Yo La Tengo v současné sestavě Ira Kaplan, Georgia Hubley a James McNew. Jsou známi také svojí schopností hrát nejrůznější coververze, které vydali na desce Yo La Tengo Is Murdering the Classics. Album Fade kapela nahrála s producentem Johnem McEntirem v Chicagu, jinak známým jako člen kapely Tortoise a vyhledávaným studiovým producentem. Sami výsledek nazývají jako své nejpřímější, nejosobnější a nejsoudržnější album s tématy, které se týkají života i stárnutí.
 
www.yolatengo.com/
Yo La Tengo – Ohm: http://www.youtube.com/watch?v=BauiMlA0VVo
Yo La Tengo – Sugarcube: http://www.youtube.com/watch?v=zDgpQBaziy0
Yo La Tengo - The Summer: http://www.youtube.com/watch?v=hu9DnE7gTIU
 
http://www.charmmusic.cz/koncerty/yo-la-tengo-us/67
http://www.facebook.com/events/454503584625923/
http://www.last.fm/event/3571364+Yo+La+Tengo+at+Palác+Akropolis+on+6+November+2013
 
--------------------
Zdroj:
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ


 


28.10.2013 - redakce