Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Alšovy pohádky potěší vždyÚvodník: K letošnímu stému výročí smrti malíře Mikoláše Alše, který krom jiného velice rád ilustroval pohádky, vydalo nakladatelství Jas knihu Alšovy pohádky. Tato útlá publikace vychází z vydání z padesátých let a do současné podoby ji upravila Jana Semelková.

Článek:


Útlá publikace se 63 stranami obsahuje šest klasických pohádek od čtyř literárních velikánů. Karel Jaromír Erben, Božena Němcová, Václav Říha a bratři Grimmové. Jana Semelková pohádky upravila tak, aby byly srozumitelné dnešním dětem.

Pohádky samozřejmě doplňují Alšovy černobílé grafiky, dokonalé a precizní ilustrace dýchající atmosférou 19. století a často složené do koláže. Mezi jednotlivými pohádkami se navíc nachází další obrázky s říkadly či úryvky z písní z proslulého Alšova &Spalíčku národních písní a říkadel.

Vybrané pohádky nejsou z těch docela nejznámějších, jako Perníková chaloupka či Zlatovláska, které si označit již za ohrané, přesto jakmile si je přečtete, jistě si je vybavíte. Jsou to klasické příběhy vyzdvihující skromnost, píli a šlechetnost. Často pojmy, na které už se v současných příbězích pro děti trochu zapomíná. Dnes je mnohem důležitější bojovnost, sebedůvěra, inteligence. Snažíme se naše děti připravit pro dnešní svět, chceme, aby byli draví a úspěšní, ale samozřejmě že si přejeme, aby i s těmito vlastnostmi zůstali skromní, pilní a šlechetní. A pohádky jsou jednou z forem, kterými jim to můžeme ukázat. I proto má smysl občas tyto staré pohádky oprášit.

Obsah knihy: Zvířátka a Petrovští, Tátoš, Lidojed, Jan, Hastrman, O věrném koníkovi. Pohádky pro dospělé plné vzpomínek, pohádky pro děti, jejichž charakter se teprve formuje. Ke všemu klasika. Jak jinak zachovat ráz naší kultury, než předávat dál staré příběhy? Byla by to vlastně ostuda, kdybychom na ně, když se tak dlouho předávaly z generace na generaci pouze ústně, zapomněli v době, kdy je možné je šířit jak tiskem, tak elektronicky.


Alšovy pohádky, upravila Jana Semelková
nakladatelství Jas, 2013
www.jasknihy.cz

 


11.11.2013 - Renata Šindelářová