Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Veronika Kubařová se v Divadle ABC představí jako Markéta LazarováÚvodník: Divadlo ABC chystá na 16. listopadu premiéru divadelní adaptace známého románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová.V titulní roli se představí Veronika Kubařová, Mikoláše ztvární Tomáš Novotný. Úpravy a režie se ujal Pavel Khek, který pro Městská divadla pražská v minulosti nastudoval úspěšnou inscenaci Želary.

Článek:

Vančurův nejznámější román patří dnes už mezi klasická díla české literatury, Městská divadla pražská tak jeho uvedením navazují na jednu ze svých stěžejních dramaturgických linií – na linii velkých příběhů. Režisér Pavel Khek klade důraz na součinnost scény, kostýmu, hereckého projevu, hudby a dalších divadelních složek: „Pracovně tomu říkáme „audiovizuální dramatická báseň“. Tu básnivost, která je rozpuštěna v románu, si neustále připomínáme a snažíme se najít způsob, jak ji přenést na jeviště v její mnohosti a symbolice.“

Kromě specifické práce s hudbou se diváci mohou těšit i na zajímavé využití choreografie. „My musíme vyjádřit lásku, násilí, zabíjení, zešílení – a k tomu vám ani v životě mnohdy slova nestačí. Čeká nás tedy obrovská fyzická dřina navíc, ale myslím, že pak diváka strhneme divadlem, které prosazoval už právě Vančura – chtěl divadlo, které by okouzlovalo diváky několika souběžnými úkony jevištními, dokonalostí řeči a těla – divadlo, které zároveň útočí na divákovu racionalitu i emotivitu. Tak taková bude Markéta Lazarová,“ popisuje Pavel Khek.

„Můžeme slíbit představení, které klade důraz na emocionalitu a jevištní básnivost a které se pokouší přivést na jeviště výjimečné jedince a výjimečné osudy,“ dodává dramaturgyně Věra Mašková.

 

Vladislav Vančura

Markéta Lazarová

Režie a úprava: Pavel Khek

Adaptace a dramaturgie: Věra Mašková

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak

Hudba: David Hlaváč

Pohybová spolupráce: Svatava Milková

Souboje a bojové scény: Petr Nůsek

Asistentka režie: Lenka Smrčková

Hrají: Veronika Kubařová, Tomáš Novotný, Lukáš Jurek, Jiří Schwarz, Jitka Smutná, Evellyn Pacoláková, Diana &Soltýsová, Viktor Dvořák, Milan Kačmarčík, Hanuš Bor, Vuk G. Čelebić, Robert Hájek / Aleš Petráš, Petr Klimeš, Jan Mašek

Premiéra 16. 11. 2013

07.11.2013 - redakce